středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Pozvánka na výstavu
© Zdroj: Společnost Topičova salonuVLADIMÍR KOPECKÝ: Barvu užírám, hltám

PRAHA: Srdečně zveme do Topiče na předposlední vernisáž tohoto roku! Profesor Vladimír Kopecký (*26. 11. 1931) je znám jako mistr sklářského umění, experimentátor a malíř divokých velkoformátových obrazů. Výstava v Topičově salonu představí nejnovější tvorbu autora z letošní letní sezóny.

od 25.10.2019 do 29.11.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Jeho dílo patří dnes již k nepostradatelným kapitolám českého poválečného umění. Je to solitér, osobnost nenaplňující škatulky, persona rozpolcená. Je znám tím, že jeho tvorba má vždy dvě polohy rozkročené mezi bouři a klid, prostor a plochu, krásné a ošklivé, hodně a málo.

Název výstavy „Barvu užírám, hltám“ vychází z autorských textů a básní sepsaných na pomezí večerního snění. Barva je pro Vladimíra Kopeckého natolik zásadní, že ji v básních bere do úst, neovladatelně hltá. Tedy je mu potravou, je z ní živ. Na straně druhé se od ní v nejnovější tvorbě lehce zvládá oprostit, těžké kýble výrazných odstínů akrylových barev vymění za černý uhel. A hmotu barvy odebírá, užírá, aby nepřišla na zmar.

Výstava v Topičově salonu představí nejnovější tvorbu Vladimíra Kopeckého z letošní letní sezóny. Obrazy sotva zaschly, bude na co se dívat.

Vernisáž ve čtvrtek 24. 10. 2019 v 18 hodin za přítomnosti autora a kurátorky Anny Kučerové.

Zdroj: Společnost Topičova salonu

Mohlo by vás také zajímat...