středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Rychlé šípy ve Stínadlech
© Bimba



Villa Pellé připomene Bohumila “Bimbu” Konečného, jehož dílo obdivovali Kája Saudek, Jaroslav Foglar, Billy Idol i David Bowie

PRAHA: Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného - takový titul nese výstava, která od 25. září do 10. listopadu připomene 100 výročí narození kreslíře a ilustrátora známého také pod přezdívkou Bimba. Jeho práce oslovila několik generací u nás i v zahraničí, ačkoli jeho jméno upadlo bezmála v zapomnění.

od 25.09.2018 do 20.11.2018
Autor článku: 
Anna Vašátková

Výjimečně talentovaný autor, jehož dílo se nyní opět stává vyhledávaným, proslul jako ilustrátor děl Jaroslava Foglara a dobrodružných povídek Otakara Batličky, časopisů Vpřed, Ahoj, Rozruch či Mladý hlasatel. Pracoval pro propagaci firmy Baťa, byl autorem budovatelských plakátů, ale také prvních českých pin-up girls a erotických kreseb. Kája Saudek, nekorunovaný král českého komiksu, Bimbův význam pro historii nejen české kresby a ilustrace lapidárně shrnul: „Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.“

Historickým paradoxem je, že mezinárodní věhlas jeho díla přinesla až aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou – Octobrianou. Autorův obdivovatel Petr Sadecký odvezl do emigrace v roce 1967 řadu jeho prací, ilustrace k Mayovkám prodal nakladatelství v Bamberku pod svým jménem a o tři roky později pozměnil Konečného a Burianovy ilustrace a hrdinku Amazonu nazval Octobrianou. Mystifikační kniha Octobriana and the Russian underground, vydaná v Londýně se pak stala kultovní záležitostí, kterou se inspirovali mimo jiné David Bowie či Billy Idol. Pro autora, žijícího v normalizačních Čechách, měla však aféra existenční důsledky, redakce se bály otiskovat jeho ilustrace a režim bezmála jeho jméno vymazal z povědomí. Na výsluní zájmu se tak autor znovu dostal až posmrtně v posledních dvou dekádách.  

Výstava Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného ve Villa Pellé proběhne ve dnech 25. 9. – 10. 11. 2018, obsáhne široký záběr Konečného tvorby a představí jeho mistrovské dynamické ilustrace dobrodružných povídek a románů a krásných žen. V expozici zájemci najdou řadu unikátních, dosud nikdy nevystavených originálů a promítat se bude dokumentární film o autorovi. K putovní výstavě, která kromě Galerie Villa Pellé zamíří později i do Zlína a Plzně, byla vydána obsáhlá publikace Jana Hosnedla Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Místo výstavy ve Villa Pellé nebylo vybráno náhodně - Bohumil Konečný patří k významným „obyvatelům“ pražských Dejvic. V roce 1936 sem přišel z Plzně na studia a bydlel zde na Nové koleji společně se spisovatelem Janem Drdou. Ten ho doporučil do tehdejších prvorepublikových časopisů - Ahoj na neděli, Hvězda čs. paní a dívek, Rozruch... V Alešově ulici (dnešní Muchově), která ústí do Pelléovy ulice, měl první ateliér. Zde začaly jeho ilustrace pro slavný Foglarův časopis Mladý hlasatel či spolupráce s obuvnickým koncernem Baťa. Bohumil Konečný celý umělecký život v Praze žil a tvořil. Touto výstavou se symbolicky do Dejvic a do Prahy vrací.

Více informací na www.villapelle.cz a www.bimba.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024