středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Vox novus
© Foto: Vít Čepelák



Velký svátek sborového zpěvu Choralia magna 2024 a ohlédnutí za celostátní přehlídkou Choralia Mikulov 2022

HRADEC KRÁLOVÉ: Letos na podzim se v Hradci Králové uskuteční jedna z největších sborových akcí za poslední dekády, celostátní přehlídka dětí, mládeže a dospělých Choralia magna, která nabídne nejen propojení všech věkových skupin zpěváků na společných koncertech a workshopech, ale i mezinárodní konferenci o sborovém umění. Výběr sborů dospělých na Choralia magna upřednostnil absolutní vítěze jednotlivých přehlídek Choralia z minulých let, o zaplnění zbylých volných míst rozhodla dramaturgická rada na základě zaslaných nahrávek a koncertní dramaturgie. Od roku 2021 se přehlídek Choralia podařilo uspořádat sedm a my vám nyní přinášíme recenzní ohlédnutí za jednou z nich. Zároveň s předstihem zveme k našemu rozhovoru s Janem Pirnerem, odborným pracovníkem pro sborový zpěv dětí a dospělých NIPOS-Artama a sbormistrem DPS Radost Praha. Článek vyjde ve středu 29. 5.

Autor článku: 
Jan Pirner/ika

Od 14. do 16. října 2022 se v akusticky příznivých prostorách zámku v Mikulově konal 63. ročník celostátní hodnocené přehlídky sborového zpěvu dospělých Choralia Mikulov 2022, který byl součástí XXII. ročníku mezinárodního sborového festivalu Kampanila Mikulov. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu a spolek Kampanila Mikulov se rozhodli spojit síly zkušeného pořadatele mezinárodního festivalu a celostátní hodnocené přehlídky a nabídnout sborům tři dny plné inspirativních hudebních vystoupení i přátelských setkání. Přehlídka připomněla rovněž dvě významná hudební jubilea, sto let od narození hudebních skladatelů Ilji Hurníka a Otmara Máchy.

Sbory do Mikulova přijely už v pátek, aby se jako posluchači zúčastnily zahajovacího koncertu festivalu Kampanila Mikulov, na němž se v kostele sv. Václava představil celovečerním recitálem akademický sbor FT UTB Zlín Cantica laetitia (sbm. Josef Surovík). Mezi precizně provedenými kratšími skladbami zahraničních autorů (Reinis Sējāns, Ēriks Ešenvalds, Josu Elberdin, Peter Anglea, Lars Jansson, Vaclovas Augustinas) a duchovní skladbou Terezy Surovíkové zazněly dvě části ze Schnittkeho cyklu Three Sacred Hymns, tři části z Missy festivy Johna Leavitta a Five Hebrew Love Songs Erica Whitacra. Sbormistr Surovík předvedl se svým sborem špičkový výkon, provedení skladeb bylo po intonační i rytmické stránce vyrovnané, jen v některých náročnějších skladbách sboru chybělo větší obsazení krajních hlasů. Zasloužený a dlouhotrvající potlesk ocenil nejen náročný repertoár, ale rovněž skvělý a sugestivní dirigentský výkon.

Na sobotní přehlídce se ve velkém sále zámku Mikulov představilo 8 sborů v 10 soutěžních i nesoutěžních vystoupeních, celkem se na pódiu vystřídalo přes 200 zpěváků. Soutěžní přehlídku hodnotila pětičlenná porota – předsedkyní poroty byla Jana Suchomelová (sbormistryně Městského divadla Brno), dalšími členy poroty byli Tatiana Švajková (Prešovská univerzita, sbormistryně Collegium Technicum), Jiří Skopal ml. (Univerzita Hradec Králové, sbormistr smíšeného sboru Kácov a Smíšeného sboru UHK), Jan Steyer (sbormistr Pěveckého sboru ČVUT) a Lenka Polášková (sbormistryně smíšeného sboru Smetana Hulín, pedagožka Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž, sbormistryně DPS Moravské děti). Přehlídka byla vyhlášena podle schválených propozic ve čtyřech soutěžních kategoriích (Kategorie A – sbory komorní (12–24 členů), Kategorie B – sbory smíšené (od 25 členů), Kategorie C – sbory stejnohlasé (od 25 členů), Nesoutěžní (festivalová) kategorie D).

V soutěžní kategorii A (sbory komorní) se představily čtyři sbory. Šumperský sbor ŽAVEZ (sbm. Vít Sochora) získal stříbrné pásmo a stal se vítězem kategorie – porotu zaujal provedením sboru Zdeňka Lukáše Veselá kopa i výběrem lidových písní v úpravě Zuzany Vlčinské. Ve stříbrném pásmu se umístily i Spojené sbory VUS Pardubice a Salvátor Chrudim (sbm. Tomáš Židek), u nichž publikum ocenilo procítěné provedení sboru Pomyšlaju deň strašnyj Alexandra A. Archangelského i Slováckou voničku  Oldřicha Halmy. Ženský komorní sbor Jirkov (sbm. Šárka Navarová) se představil na přehlídce nejen jako pokračovatel Jirkovského dětského sboru, ale předvedl zde pestré aranže muzikálových melodií, které porota ocenila bronzovým pásmem. Komorní kategorii uzavřelo vystoupení sboru KOS Nový Jičín (sbm. Vendulka Bervicová, Kamila Zajacová) s četnými aranžemi lidových písní a duchovními skladbami, jehož výkon porota zařadila také do bronzového pásma. V soutěžní kategorii C (sbory stejnohlasé) se představila dvě tělesa – stříbrné pásmo získal sbor Regina z Vodňan (sbm. Romana Rédlová), jehož dramaturgie byla pestrá, avšak výběr skladeb se hodil spíše pro sbor dětský. Zlaté pásmo a cenu pro absolutního vítěze přehlídky si odnesl sbor Vox novus (sbm. Petra Nová), který v současné době patří mezi vynikající tělesa s mezinárodním renomé – sbormistryně Nová pravidelně získává významná ocenění i za českými hranicemi. Porota ocenila hlasovou kulturu sboru i zajímavý soutěžní repertoár (Heinrich Schütz, Tereza Surovíková, Petr Koronthály, Eva Ugalde, Zdeněk Lukáš). Překvapivý zájem vzbudila i nesoutěžní (festivalová) kategorie D. Spojené sbory VUS Pardubice a Salvátor Chrudim si odnesly zvláštní cenu za přesvědčivé uvedení Křičkova sboru V dobrém jsme se sešli a jejich sbormistr Tomáš Židek získal zaslouženě cenu za dirigentský výkon. Zde bychom rádi vyzvedli dlouholetou Židkovu snahu o uvádění zapomenutých českých autorů a rovněž jeho velkou zásluhu na propagaci (nejen) Křičkova díla – město Chrudim může být na svého sbormistra opravdu pyšné. Komorní sbor Alter ego z Bystřice nad Pernštejnem (sbm. Lenka Macháčková) získal cenu za přesvědčivé uvedení skladby Jay Althouse A Festive Gloria, Sborissimo z Písku i jeho sbormistryni Lenku Halamovou porota ocenila za energický a přesvědčivý výkon. Ženský komorní sbor Jirkov (sbm. Šárka Navarová) si v této kategorii odnesl cenu za kultivovaný projev. Po skončení přehlídky následoval v sále zámku společenský večer. 

Nedělní dopoledne vyplnil ateliér společných skladeb, který vedl sbormistr Josef Surovík. Pro zpěváky si připravil skladbu A na zemi upokojení z Lounského graduálu Jana Táborského, úpravu lidové písně Dolino, dolino od Václava Hálka a populární Spirit of God Jamese E. Moora. Výběr skladeb sbory zaujal a my si přejeme, aby se některá z nich dostala i do repertoáru zúčastněných sborů. Paralelně s ateliérem probíhal rozborový seminář sbormistrů s porotou, po jehož skončení následovalo slavnostní vyhlášení výsledků. Většina sborů využila nabídky festivalu Kampanila Mikulov a zúčastnila se odpoledních koncertů v Kostele sv. Jiljí v Dolních Dunajovicích a v Kostele sv. Barbory v Pavlově. 

Velké poděkování za úspěšnou realizaci přehlídky i festivalu patří zejména obětavým a ochotným členům spolku Kampanila Mikulov, kteří společně s NIPOS obě akce připravovali po celý předcházející rok, zejména pak předsedkyni Michaele Bálintové, uměleckému řediteli festivalu Kampanila Mikulov Martinovi Franzemu a obětavé organizátorce Haně Čadové, poděkování patří také Městu Mikulov a Zámku Mikulov. Mikulovská přehlídka Choralia se konala z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, pod záštitou ministra kultury a za přítomnosti ředitelky NIPOS Lenky Lázňovské a ředitelky Odboru regionální a národnostní kultury Zuzany Malcové, které byly vzácnou návštěvou letošního ročníku.

Nezbývá mi než srdečně pozvat všechny sbory dospělých k účasti na letošních přehlídkách v Praze (25. 3. 2023), Chrudimi (20. 5. 2023) a v Mikulově (13. – 15. 10. 2023), jejichž uzávěrky se rychle blíží. Těšíme se na vás!

Pro další informace vizte: https://www.nipos.cz/artama-ho-sz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024