středa
14. dubna 2021
svátek slaví Vincenc
František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková
© KINSKÝ Art MediaVelikonoce v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí

KOSTELEC NAD ORLICÍ: František Kinský, Matyáš Novák a Jana Šrejma Kačírková připomenou Velikonoce v on-line pořadu z Nového zámku.

28.03.2021
14:00
Autor článku: 
ČTK

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí uvede agentura KINSKÝ Art Media další díl oblíbeného komponovaného pořadu majitele zámku Františka Kinského a klavíristy Matyáše Nováka. Jeho tématem budou nadcházející Velikonoce. Ve svátečně a stylově vyzdobeném Zrcadlovém sále průvodce pořadu František Kinský připomene duchovní podstatu, symboly i lidové tradice těchto významných křesťanských svátků. Matyáš Novák bude pokračovat v provedení cyklu Ročních dob Petra Iljiče Čajkovského a zároveň zahraje jednu ze svých vlastní transkripcí na velká symfonická a operní díla, které se staly pro druhou sérii vysílání z Nového zámku typické. Tentokrát pro posluchače připravil reminiscenci na operu Rusalka Antonína Dvořáka. Z Dvořákovy tvorby zazní výběr z jeho Biblických písní v podání trojnásobné držitelky Ceny Thálie, sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové. On-line premiéru speciálního velikonočního dílu můžete sledovat v neděli 28. března od 14:00 hodin.

Jedním ze záměrů Františka Kinského, milovníka a donátora umění, bylo vytvořit v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí kulturní centrum regionu. V patře svého rodového sídla se stálou zámeckou expozicí otevřel Galerii Kinský, se svým týmem v minulosti provedl řadu pozoruhodných koncertů i festivalů. Umění v jeho domě přežívá i v době pandemie, kdy kultura obecně ve velké většině zcela utichla. Komponované pořady, které z kosteleckého zámku agentura Františka Kinského pravidelně vysílá, sledují desetitisíce diváků. Na Facebooku agentury KINSKÝ Art Media, Nového zámku i klavíristy Matyáše Nováka se objevují stovky dojemných a vděčných komentářů a mezi nimi i pozdravy ze zahraničí. "V době adventu 2020 jsme chtěli potěšit naše stálé posluchače a návštěvníky zámku. Netušili jsme, jak velký zájem o naše pořady bude. K tvorbě dalších dílů nás inspirovaly ohlasy a zájem diváků. Chtěli jsme jim dopřát dokonalejší zážitek, a tak naši kolegové vybavili pořad ve 4K,“ říká autorka projektu a manažerka agentury Jana Dioszegi.

V pořadí třetí díl druhé série tvůrci věnovali tématu Velikonoc. František Kinský v něm připomene duchovní podstatu, symboly i tradice s těmito významnými křesťanskými svátky spojené. I výběr skladeb s křesťanským rozměrem Velikonoc souvisí. Host programu, trojnásobná držitelka Ceny Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, zazpívá čtyři Biblické písně Antonína Dvořáka. Sólistku Národního divadla v nich u klavíru doprovodí jeden z dvojice hlavních protagonistů Matyáš Novák. V jeho podání také zazní další charakteristický kus z cyklu Roční doby Petra Iljiče Čajkovského, které v každém dílu v daném měsíci postupně provádí. Jeho mimořádný talent naplno vynikne v jeho vlastních transkripcích na velká symfonická či operní díla, jimiž každé vysílání z Nového zámku v závěru vygraduje. Tentokrát Matyáš Novák představí svoji vlastní reminiscenci na Dvořákovu operu Rusalka. V jeho podání jako vždy zazní také hudba v podkresu vyprávění Františka Kinského.

Pořady z Nového zámku obvykle trvají okolo 35 - 40 minut. Velikonoční díl bude však delší. "Téma velikonočních svátků je rozsáhlé. Jejich podstata a víra v naději, myslím, částečně zrcadlí i těžkosti doby, které v mnoha životních ohledech doléhají na každého z nás. Do tohoto dílu jsme vložili osobní prožitky a pocity z událostí, které nás v posledních dnech zasáhly. Věřím, že prostřednictvím obrazovek divákům přineseme nejen souznění, ale že velikonočním dílem současně oslavíme příchod jara a jeho pozitivní energie,“ říká Jana Dioszegi.

Ani tentokrát diváci nepřijdou o tradiční překvapení v podobě hosta nebo nevšedních záběrů. Ve velikonočním dílu zážitek nepochybně umocní i tematické dekorace a stylová výzdoba empírové budovy z dílny zámeckých floristek.

Pořad můžete sledovat na Facebooku:

KINSKÝ Art Media, Matyáš Novák Pianist, Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Na YouTube kanálu:

KINSKÝ Art Media

www.kinskyarmedia.cz

www.facebook.com/kinskyartmedia

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: České amatérské divadlo je světový unikát s dlouhou tradicí a tuhým kořínkem. Momentálně jej ale bohužel stejně jako jiné aktivity zastavila pandemie. Amatérské divadelní soubory (s malou pauzou) více než rok nehrají, ani nezkoušejí nové inscenace. To kromě nehmotných kulturních škod, způsobilo i škody finanční. O své příjmy přišly nejen samotné soubory, ale i stát. Kulturní průmysl (i ten neprofesionální) má svůj podíl na HDP.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
14.04.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Dagmar Straková a Marta McCabe. Dvě energií a nápady překypující ženy sice vedou v zahraničí české školy, ale poznaly se (zatím jen virtuálně) díky jinému společnému cíli. Tím je podpora korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Dagmar a Marta spolupracují úzce v rámci mezinárodní iniciativy Chceme volit distančně, která už dokázala spojit obrovské množství Čechů po celém světě. Všech těch, kteří mají zájem snadněji volit v českých volbách. O obou dámách se dá říct s trochou nadsázky, že se jim podařilo pohnout českým světem napříč světadíly, ale částečně už i českým parlamentem:

Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
14.04.2021
JIHLAVA: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava udělí Cenu za nejlepší dokumentární knihu, napsanou v českém jazyce nebo českým autorem/kou. Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Svět jejího textu se musí vztahovat k žité skutečnosti. Kniha smí být vytvořena písmem, fotografiemi a dalšími výtvarnými technikami. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné. Tematická pestrost i osobní a politické postoje autorů jsou svědectvím doby.
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.04.2021

NOVÝ BOR: V Městském divadle v Novém Boru uspořádala Kultura Nový Bor, s.r.o. vernisáž výstavy dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
12.04.2021