čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Největší atrakce Historického parku - Motte
© Achiv Historického parku



Váš bezpečný výletní cíl má jméno Historický park

BӒRNAU-TACHOV: Navštivte středověk! Je blíž, než si myslíte. Šest kilometrů od hranic a jen dvacet od Tachova nabízí Historický park Bärnau-Tachov unikátní výlet v čase. Historický park Bärnau-Tachov je největším středověkým archeoparkem v Německu s přeshraniční působností. Návštěvníci zde ve více než třiceti archeologických rekonstrukcích původních středověkých usedlostí zjistí, jak vypadal život od 9. do 14. století, a to i ve slovanské vesnici. Park, který je od hranic vzdálen jen 6 kilometrů a od Tachova 20 kilometrů, už desátým rokem provozuje Bavorský spolek Via Carolina–Goldene Straße. Čeští návštěvníci jsou vítáni!

Autor článku: 
Lucie Sichingerová

Park navíc připravil novou a atraktivní nabídku pro české a německé školy. „Mohou si vybrat ze široké nabídky programů, při kterých se žáci dozvědí nejen něco o životě ve středověku, ale vyzkouší si také vybraná středověká řemesla, to vše s fundovaným českým a německým výkladem, případně i s dvojjazyčným výkladem, takže si mohou zdokonalit i cizí jazyk. V parku díky dotaci Česko-německého fondu budoucnosti funguje český muzejní pedagog, který se spolu s německou muzejní pedagožkou o školní skupiny kompletně postará,“ říká manažer parku Václav Vrbík.

Návštěvníkům z Čech nabízí tento historický areál interaktivně poznat období středověku. Park ožívá především o víkendech, členové spolku v autentickém oblečení žijí, pracují a vaří v domech i před nimi, takže se ocitnete ve středověku se všemi aspekty každodenního života, jeho radostmi i starostmi. Můžete sledovat ukázky starých řemesel, pokusit se rozdělat oheň za pomoci pazourku a troudu a na cokoli se zeptat. Součástí parku je i muzeum se stálou expozicí, která je v sezóně volně přístupná. Kromě originálních archeologických nálezů nabízí doplňkové informace o archeoparku, spolku, o středověkém životě a zasazení celého projektu do regionu. K vidění jsou tu filmy, fotografie, texty a vyobrazení ze středověkého života, samozřejmě i v češtině.

V prosinci loňského roku spolek úspěšně zakončil evropský projekt ArchaeoCentrum Čechy-Bavorsko, na kterém se podíleli také čeští partneři – Západočeská univerzita v Plzni, Univerzita Karlova, Západočeské muzeum v Plzni a Muzeum Českého lesa v Tachově. Díky projektu proběhla řada veřejných přednášek a seminářů, v Bärnau vyrostla nová správní budova s laboratoří, počítačovou učebnou a výstavním prostorem a začala také stavba kamenného dvorce Karla IV. středověkými stavebními technikami. „Tato stavba je naprosto unikátní záležitostí. V celém česko-bavorském prostoru můžete jen u nás v přímém přenosu sledovat historickou stavbu za pomoci dřevěného jeřábu či replik středověkých nástrojů, které byly pro tuto příležitost vyrobeny ve speciálních dílnách. Samozřejmostí je ruční opracovávání trámů či kamene nebo výpal vápna ve středověké peci," zdůrazňuje Vrbík.

Díky úspěchu ArchaeoCentra vzniká další ambiciózní projekt. Přeshraniční nadšenci z Bärnau pracují na studii proveditelnosti pro zřízení česko-bavorského kompetenčního centra pro tradiční řemeslo a historické stavební techniky. „Už teď zveme zainteresované školy, restaurátory, muzea či památkové ústavy a všechny, kteří se chystají rekonstruovat středověké památky, aby se do tohoto projektu zapojily," uzavírá Václav Vrbík.

Více informací www. historicky-park.cz

Mohlo by vás také zajímat...