pátek
19. července 2024
svátek slaví Čeněk
© www.hkregion.cz



Vamberecká krajka usiluje o zápis na seznam UNESCO

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Když se vysloví jméno města Vamberk, automaticky se nám k němu přiřadí slovo krajka. Ta je proslulá jak v naší zemi, tak po celém světě. Nyní je vyvíjena snaha o zapsání tradice krajkářství na Vamberecku do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky vedeného Ministerstvem kultury.

Autor článku: 
luk

Počátky paličkované krajky v oblasti Podorlicka jsou svázány s osobou hraběnky Magdaleny Grambové (původem z Flander), která započala organizovanou výrobu krajek západoevropského stylu. Metrová krajka původně napodobovala flanderské předlohy, avšak brzy se vyvinula ve svébytné umění, tzv. vláčkovou krajku, zhotovovanou zpaměti na vypíchaném podvinku s rastrem děr.

Důležité je to, že tradice krajky ve Vamberku jako centru krajkářské výroby Podorlicka nebyla nikdy přerušena. Ba naopak byla a je stále podporována. V roce 1889 byla městem Vamberk zřízena krajkářská škola, která napomohla udržet a dále rozvíjet vysokou úroveň místní znalosti paličkování. I ona působí s nepřerušenou tradicí, kdy v současnosti pořádá kurzy jak pro děti, tak dospělé.

Ochráncem tradice paličkované krajky a krajkářství vůbec se stalo také Muzeum krajky Vamberk. To ve svých sbírkách nejen schraňuje množství krajek a předmětů s jejich tvorbou spojených, ale též prezentuje dávnou i blízkou minulost krajkářství široké veřejnosti. Silný vztah k umění krajky a pochopení významu tradice českého krajkářství projevilo i město Vamberk, které pořádá mezinárodní krajkářská setkání a od roku 2002 také udržuje starou tradici ve spolupráci s Muzeem krajky Vamberk o soutěžní přehlídku krajkářské tvorby s názvem Bienále české krajky.

Vamberecká krajka chce být součástí seznamu UNESCO

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024