pondělí
16. září 2024
svátek slaví Ludmila
© Logo PNP



V posledním lednovém týdnu zasedá porota soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2015

​ČR: Soutěž pravidelně pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury. Vítězové budou vybráni v 7 soutěžních kategoriích z více než 200 přihlášených knih. V týdnu následujícím budou pak knihy hodnoceny ještě jednou, a to zvláštní porotou. 

Slavnostní vyhlášení oceněných knih spojené s vernisáží výstavy NČKR 2015 se uskuteční 20. dubna v letohrádku Hvězda.

V rámci soutěže Nejkrásnější české knihy roku se hodnotí grafické a polygrafické zpracování publikací včetně ilustrací. V každé ze sedmi kategorii jsou vyhlašována první tři místa, přičemž vítěz je honorován částkou 50 000 Kč. Památník národního písemnictví dále předává zvláštní ocenění grafikovi do 30 let a studentským pracím cenu Arna Sáňky.
Další ceny udělují Spolek českých bibliofilů, SČGU Hollar, TypoDesignClub a Svaz polygrafických podnikatelů.

V letošním 51. ročníku NČKR jsme se rozhodli soutěž obohatit a posunout ji za její tradiční mantinely, protože nás zajímá, jaké knihy jsou nejkrásnější i pro ty, kteří se knižnímu designu nevěnují. V Malé vile Památníku národního písemnictví tak kromě oficiální poroty složené z odborníků na knižní design zasedne také porota výjimečná, již budou tvořit zástupci mnoha rozličných profesí.

Ve dnech 25. a 26. ledna bude knihy hodnotit technická komise složená z polygrafů Milana Berana, Pavlíny Čížkové, Josefa Sedláčka a Přemysla Černého. V dalších dvou dnech 27. a 28. ledna bude knihy posuzovat výtvarná porota, v níž zasednou grafičtí designéři, ilustrátoři a teoretici knižní kultury Zdeněk Ziegler, Boris Meluš, Oldřich Jelen, Kateřina Přidalová, Helena Šantavá, Martin Pecina, Vladimír Kolenský a Alena Petruželková. Ze Slovenska bude jako čestný host přivítán výtvarník Daniel Brunovský.

Ve dnech 3. a 4. února dorazí zvláštní porotci, mezi nimiž budou různé spolky, sdružení, komerční subjekty, vzdělávací instituce, ale také známé osobnosti, kteří vyberou vlastní nejkrásnější knihy a sami ji také odmění. Jedná se o nápad designérů letošní koncepce 51. ročníku soutěže Adama Macháčka a Kateřiny Šedé.

Slavnostní vyhlášení oceněných knih bude spojeno s vernisáží výstavy Nejkrásnějších českých knih roku 2015, která bude k vidění v letohrádku Hvězda od 21. dubna do 22. května. Po zhlédnutí výstavy budou mít návštěvníci možnost hlasovat o nejkrásnější knihu veřejnosti, která bude na konci května zveřejněna na našich facebookových stránkách.

Kontakt:
Lucie Faulerová 
tel.: 778 529 387
e-mail: faulerova@pamatnik-np.cz
www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/o-nckr/

 

ZDROJ: 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024