pondělí
2. září 2024
svátek slaví Adéla
© Plakát



V Olomouci startuje festival Jeden svět

OLOMOUC: Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět se bude konat v Olomouci letos už po osmnácté. Proběhne v prostorách kina Metropol a Muzea umění Olomouc – Divadla hudby a připraveno je sedmnáct projekcí českých a zahraničních snímků na téma UMĚNÍ SPOLUPRÁCE  Festival zahájí 27. března , ale už od úterý 21. března je pro návštěvníky připravena celé řada doprovodných akcí. Potrvá do 1. dubna 2017.

od 27.03.2017 do 01.04.2017

Téma bylo vybráno s ohledem na situaci, která momentálně panuje doma i ve světě. Potřeba spolupráce se týká každého z nás a prostupuje všechny úrovně našeho života, proto je důležité vnímat ji jako nezbytnou součást každé fungující společnosti.

„Téma je již tradičně pojato ve své šíři, ale každý si v něm může najít to své – to co momentálně řeší ve své soukromém životě nebo i to, co jej pálí v politice, ve světě, v ekologii. Naše dramaturgická linka se pak snaží sledovat různé aspekty spolupráce a pohlížet na spolupráci a témata, která k tomu přiléhají, pozitivním fokusem,“ shrnuje jedna z hlavních organizátorek festivalu Jana Gajová.

A právě dramaturgie si pro diváky letos nachystala sedmnáct zajímavých dokumentů z osmi programových kategorií, které sledují osudy lidí po celém světě a různými způsoby naráží na nutnost spolupráce, sdílení a komunikace.

Nejvíce zastoupenou kategorii Mezinárodní soutěž, která obsahuje působivou zahraniční produkci s nápaditým zpracováním, reprezentuje hned pět snímků. Nelehký život dělníků mezi stroji v ponurém prostředí indické textilní továrny zachycuje koprodukční dokument Stroje. Osudy mladíků bojujících proti systému svou hudbou mapuje Íránský rave. Ozbrojený konflikt v Kolumbii a následná snaha o udržení míru se staly námětem filmu Ukončit válku. O křehkosti osobní svobody vás přesvědčí francouzský snímek My jsme počátek lidstva, který vypovídá o násilné asimilaci kmene Džarava. Skupinu pak doplňuje Dobrý pošťák, jenž je příběhem malé vesničky, kterou rozdělují názory na pomoc uprchlíkům.

Zdroj a více informací ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Tradiční dotační program má oproti předchozím letům jednu zásadní změnu, a to v termínech, kdy se o něj mohou zájemci ucházet. Zatímco dříve byl schvalován a uveřejňován v lednu daného roku a žádosti o dotace byly přijímány v druhé polovině února, nyní tak mohou zájemci o krajskou podporu činit už od 1. až do 31. října. Kraj na rozvoj kultury v příštím roce vypsal 15 milionů korun.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
02.09.2024

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024