OLOMOUC: Do metropole Hané se po roce vrací festival dokumentárních filmů o spojení člověka s přírodou a plodinami, které jej živí a šlechtí, Země na talíři. Akce, která se uskuteční ve středu 21. července 2021 v Pevnosti poznání Olomouc (Areál Korunní pevnůstky, 17. listopadu 7), upozorňuje na některé palčivé problémy související s produkcí potravin. Šestý ročník festivalu nabídne během jednoho dne film Matky země o peruánských tradičních pěstitelkách quinoi a brambor bojujících s živly a klimatickou změnou, workshop výroby domácí kosmetiky, kvíz o ceny a diskuzi s mladými olomouckými farmáři-rodiči ze Zahrady Vesna. Program přehlídky začíná v 16:00 hodin a vstup je zdarma. Festival pořádají organizace Na mysli, výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Pevnost poznání Univerzity Palackého.
„Přehlídka chce připomenout, že pro mnoho obyvatel planety není dostatek kvalitních potravin samozřejmostí. Je to problém, o kterém je potřeba mluvit, protože populace roste, plocha orné půdy se zmenšuje a lidstvo se musí vypořádat také s klimatickou změnou a jevy, které ji doprovázejí,“ říká jedna z organizátorek Radka Kvasničková z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Součástí festivalu je projekce peruánského filmu Matky Země. „Snímek zachycuje portréty pěti žen z Andské vysočiny v jejich každodenním boji o zachování tradičního a organického způsobu obdělávání půdy. V souvislosti s neustále rostoucí industrializací zemědělství, používáním chemických pesticidů a klimatickou změnou, jsou to právě ženy, které přebírají roli ochránkyň půdy,“ představuje film Viktorie Tenzerová z organizace Na mysli.
Po filmu bude následovat debata s mladými farmáři Violkou a Márou z olomoucké Zahrady Vesna, kteří v roce 2019 založili zahradu na opuštěném pozemku ve Chválkovicích. Tématem besedy bude ekologické zemědělství, permakultura a odpovědnost vůči budoucím generacím. Mladí manželé přiblíží i svůj plán, kterým je založení sociálního družstva, komunity, kde každý najde bezpečné místo pro práci i pro život.
Na festivalu bude řeč i o tom, jak je možné být v praktickém životě ohleduplnější k životnímu prostředí. V programu je proto zařazen i workshop výroby domácí kosmetiky bez chemie. Účastníci si vyzkouší například výrobu domácího peelingu. Na workshop je nutné rezervovat si místo předem na e-mailu festival@namysli.com. Kromě toho čeká i letos návštěvníky festivalu soutěžní kvíz o ceny.
Organizátoři připomínají, že se festival bude řídit aktuálními epidemiologickými opatřeními. Více informací najdete zde https://www.facebook.com/events/591032685193936
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.