středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
© www.mkcr.cz



V Nostickém paláci byl slavnostně zahájen rok Gallasů a Clam-Gallasů

PRAHA: V Nostickém paláci v Praze, sídle Ministerstva kultury, byl 13. března 2019  zahájen projekt NPÚ s názvem Gallasové a Clam-Gallasové – Noblesa severních Čech. Projekt je součástí dlouhodobého a veřejností oblíbeného cyklu Po stopách šlechtických rodů, jehož cílem je připomínat kulturní, společenské a historické odkazy významných aristokratických rodů. 

Autor článku: 
luk

 

Slavnostní akt proběhl za účasti generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové, náměstka ministra kultury Jiřího Vzientka a potomků rodu Clam-Gallasů.

Záštitu nad projektem převzal ministr kultury. „V rámci projektu Po stopách šlechtických rodů, který organizuje Národní památkový ústav, si v roce letošním připomeneme významný rod, jehož odkaz dál žije zhmotněn v řadě kulturních památek především na severu Čech. Odkaz rodu Gallasů a Clam-Gallasů přetrvává staletí a je důstojnou připomínkou historického významu osobností, které jsou s ním spjaty,“ uvedl náměstek ministra kultury Jiří Vzientek.

Patronát nad projektem převzal Nadační fond Clam-Gallas – Stiftungsfonds, který byl založen v roce 2015 potomky Clam-Gallasů. Na slavnostním zahájení v Nostickém paláci jej reprezentovala hraběnka Agathe Maria Széchényi, vnučka Gabriely Auerspergové, rozené Clam-Gallasové, v doprovodu svých bratrů Alexandra a Eugena Széchényi. 

 

Rod Gallasů a Clam-Gallasů je spojován především se severními Čechami, přestože jejich působnost lze vztáhnout na téměř celou tehdejší monarchii. Jeho členové jsou jako úředníci u dvora neodmyslitelně spjati s Vídní i s Prahou. V obou městech je reprezentují výstavní paláce – klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni a barokní Clam-Gallasův palác v Praze, kde tento rod připomíná i romantická zahrada Klamovka.
Stěžejními objekty projektu v rámci Národního památkového ústavu pro rok 2019 se stanou hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn a zámek Lemberk, a dále se zapojí zámky Krásný Dvůr, Libochovice, Opočno a Sychrov. Oblíbená Hradozámecká nocse v letošním roce představí v novém pojetí – jako celodenní akce s denním programem na objektech Frýdlant a Lemberk a se stěžejním večerním a nočním programem na hradě Grabštejn. Po celou návštěvnickou sezonu bude na zámku Lemberk probíhat výstava věnovaná rodu Clam-Gallasů a dějinám zámku v období 1918–1945. Zámek Opočno si pro návštěvníky připravil speciální noční prohlídky s ochutnávkou dobových specialit, kostýmované prohlídky budou probíhat na zámku v Libochovicích. Na hradě Grabštejn se v červenci odehraje festival plný hudby a tance s názvem Letohrádky aneb Clam-Gallasovská (za)hradní slavnost

Návštěvníci památek se s historií rodu mohou seznámit během téměř stovky tematických akcí, které budou probíhat po celý rok 2019. Vyvrcholením celého roku bude výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čecháchv Oblastní galerii v Liberci, která započne 13. prosince a potrvá až do 1. března 2020.

Veškeré informace o akcích spojených s rokem Gallasů a Clam-Gallasů včetně kalendáře naleznou návštěvníci na webových stránkách Národního památkového ústavu.  

 

Zdroj a celá TZ ZDE
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024