sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Pozvánka
© Archiv pořadateleV Muzeu východních Čech v Hradci Králové bude do České databanky rekordů zaregistrována rekordní sbírka modelů záchranářské techniky

HRADEC KRÁLOVÉ: Dne 15. prosince v 15.00 h bude v expozici výstavy „Záchrankou kolem světa“ v Muzeu východních Čech v Hradci Králové slavnostně zaregistrováno 1777 kusů modelů záchranářské techniky do České databanky rekordů jako „Největší sbírka modelů sanitek“. Majitelem sbírky a autorem zmíněné výstavy je MUDr. Anatolij Truhlář, Ph.D., lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a předseda České resuscitační rady, který modely shromažďuje od roku 1987.

15.12.2020
15:00
Autor článku: 
Lucie Peterková

Výstava „Záchrankou kolem světa“, dokumentující historický vývoj záchranářské techniky používané ve čtyřiceti státech světa, nabídla od konce letošního července téměř celou sbírku Anatolije Truhláře, říká mluvčí muzea Lucie Peterková. „Původně se měl zápis do České knihy rekordů uskutečnit před ukončením výstavy v říjnu letošního roku. V té době ale bohužel nebylo možné akci zorganizovat z důvodu protipandemických opatření. Výstavu se nám poté podařilo prodloužit až do 3. ledna 2021, ale zdá se, že ani v tomto období nebude možné uspořádat plánovanou akci s účastí veřejnosti. 

Mezi nejnovější exponáty výstavy i celé sbírky tak patří například moderní vrtulník Airbus Helicopters H145 v barvách East Anglian Air Ambulance Charity (EAAA). „Na pozici pilota vrtulníku EAAA pracoval v letech 2015–2017 rovněž princ William, vévoda z Cambridge.“ Doplňuje sběratel Anatolij Truhlář a dodává: „Model princova vrtulníku byl vyroben na zakázku v měřítku 1:32 na Filipínách. Pro stavbu modelu bylo použito vzácné mahagonové dřevo vypálené v peci při vysoké teplotě. Následovalo ruční opracování trupu podle detailních technických výkresů a finální aplikace barev a laku v několika vrstvách.“

Že je sbírka výjimečná dokazuje i fakt, že se v ní najdou kusy, které jsou kuriózní nebo určené pouze na hraní. Rovněž tyto exponáty mají své nepopiratelné kouzlo, protože dokumentují vývoj hračkářského průmyslu. V kolekci tak najdeme například londýnskou plyšovou sanitku nebo hračku z USA vyrobenou výhradně z recyklovaných nádob na mléko.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021