středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
© archiv pořadatele



V Kutné Hoře se o víkendu koná 28. ročník Královského stříbření

KUTNÁ HORA: Kutná Hora opět ožije každoroční gotickou historickou slavností, která symbolicky otevře turistickou sezónu Kutné Hory, města zapsaného do seznamu světových kulturních památek UNESCO. Královské stříbření Kutné Hory se koná 22. a 23. června 2019.

od 22.06.2019 do 23.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Velkolepý scénář slavnosti navrací Kutnou Horu až na začátek 15. století. Na dva dny ožívá celé město i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Aktéři i diváci se navracejí do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity.

„Stříbření v Kutné Hoře se bude konat už po osmadvacáté, takže se dá hovořit o akci s opravdu dlouhou tradicí. Vnímáme ji jako významný přínos turistickému ruchu v regionu, a i proto ji z krajského rozpočtu podporujeme. Osobně se na Stříbření každoročně velmi těším, protože jde o opravdu nádhernou podívanou ve městě, kudy kráčely dějiny,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Kraj slavnost letos podpořil částkou 500 000 korun.

Program historické slavnosti se odehrává během soboty i neděle. Nebudou chybět bohaté průvody, rytířské turnaje, taneční vystoupení ani divadla a další akce pro děti. Součástí je i nedělní dopolední „Stříbrná mše“ v chrámu sv. Barbory. Gotická hudba láká k lidovému tanci v kutnohorských uličkách i krčmách. Diváci, kteří si slavnost chtějí užít v dobových kostýmech, mají zvýhodněné vstupné. Počet zájemců o aktivní účast rok od roku stoupá.

„Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV. Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města a všech skupin jeho obyvatel,“ doplnila autorka scénáře a hlavní organizátorka slavností Světlana Hrabánková.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024