PRAHA: V barokním kostele sv. Šimona a Judy se v pondělí 13. května ve večerních hodinách odehraje netradiční program, který návštěvníci mohou využít k hlubšímu odpočinku, vydechnutí, načerpání sil při poslechu Bachovy a Händelovy hudby v provedení Pražských symfoniků nebo se v dílčích vstupech připojit k rozeznění duchovního prostoru. Před koncertem se koná relaxační procházka v okolí kostela i uvnitř. Večerem i procházkou provází Ondřej Tichý.
„Když mne před časem dramaturg FOK Martin Rudovský oslovil s prosbou, zda bychom společnými silami realizovali v kostele Šimona a Judy večer, ve kterém by zájemci mohli načerpat síly a alespoň na chvíli se dotknout původního úmyslu místa, měl jsem radost. V čase nejistoty a náročných otázek, na které nikdo z nás nezná odpověď, musíme často vynaložit obrovskou energii k tomu, abychom se mohli zastavit, ztišit, vydechnout nebo vnímat hlubší smysl věcí...
V letošním večeru k tomu již potřetí a zase jiným způsobem chceme vytvořit příležitost. Zaposloucháme se, uvolníme hlas, spojíme se s architekturou místa a jeho akustikou, dotkneme se ansámblových skladeb J. S. Bacha a G. F. Händela. V lodi kostela se pak spojí umění a zkušenosti nejen hudebníků FOK. Víc již nebudu prozrazovat, snad jen, že i místní varhany ,promluví‘ ještě před městem přislíbenou rekonstrukcí v netradiční poloze improvizací Jiřiny Marešové. Novinkou bude možnost procházky, která proběhne od 19:45 do 20:15 a během které se naladíme na vlastní večer,“ říká Ondřej Tichý.
Ondřej Tichý vystudoval sbormistrovství chrámové hudby a specializaci v pedagogice na Karlově Univerzitě, zabývá komplexní hudební pedagogikou, mezioborovými uměleckými projekty a muzikofiletikou, jejíž principy stojí mezi hudbou a terapií. Je autorem konceptu ‚Hudbou k sobě‘ propojují principy hudby, mezilidské komunikace a duševní rovnováhy a jejich realizace probíhá na mnoha frontách a ve spolupráci s řadou institucí. Při své práci nápaditě využívá akustiku prostoru. V kostele sv. Šimona a Judy kromě meditativních večerů vede edukační setkání pro děti z českých a ukrajinských tříd pražských základních škol pořádaných ve spolupráci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, České filharmonie a Dětského fondu OSN UNICEF.
„Rychle se měnící svět zvyšuje nejen nároky na nás samotné, ale přináší také nezbytnost, na kterou zapomínáme. Péči o duši. Na květen 2024 tedy opět zařazujeme večer určený všem, kteří hledají prostor, kde se mohou zastavit, ztišit, obnovit síly i duševní rovnováhu nebo se spolu s hudebníky podílet na rozeznění duchovního prostoru kostela sv. Šimona a Judy. K myšlence večera se kromě hudebníků FOK připojí i hudebníci spřátelení...“
POD ZNĚJÍCÍMI KLENBAMI
13. května 2024 od 20:30 (procházka od 19:45), kostel sv. Šimona a Judy
MEDITAČNÍ NOKTURNO
Ondřej TICHÝ | průvodce a spoluautor večera
ČLENOVÉ SYMFONICKÉHO ORCHESTRU HL. M. PRAHY FOK
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/pod-znejicimi-klenbami-1
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.