pátek
19. července 2024
svátek slaví Čeněk
Květná zahrada
© Zdroj: www.academykromeriz.com



Už tento týden začíná Letní hudební akademie Kroměříž

KROMĚŘÍŽ: Klasická hudba už za pár dní opanuje Kroměříž. Startuje totiž mezinárodní vzdělávací projekt Letní hudební akademie pro mladé nadané muzikanty a jeho doprovodný festival Hudební Kroměříž s programem pro veřejnost. Slavnostní zahajovací koncert se odehraje v pátek 13. srpna ve skleníku Květné zahrady za účasti dirigenta Tomáše Netopila, houslisty Jiřího Vodičky či Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

13.08.2021
Autor článku: 
Kateřina Martykánová

Letní hudební akademie Kroměříž (LHAK) má před sebou svůj čtvrtý ročník. Na vybrané účastníky čekají lekce, na kterých mohou získat znalosti a zkušenosti od špičkových hudebníků a interpretů. Iniciátorem akademie je uznávaný dirigent a zakladatel LHAK, kroměřížský rodák Tomáš Netopil.

Akademií už za dobu konání prošlo 250 studentů. Ani letos jsme nemohli z kapacitních důvodů přijmout všechny zájemce. Kvalita je na prvním místě. Můžu potvrdit, že mít hodiny s lektory jako je Michaela Fukačová, nebo Kateřina Kněžíková, je opravdu mimořádná zkušenost,“ uvedla výkonná ředitelka Jana Kubáčová. Celý projekt přitahuje velké osobnosti klasické hudby - dále se představí například houslista Jiří Vodička, cembalistka Barbara Maria Willi, klavírista Ivo Kahánek, či zakládající člen Pavel Haas qartetu, violista Pavel Nikl a další.

Na poslední chvíli museli organizátoři hledat náhradu za lektora výuky hry na housle Jana Mráčka „Moc nás to mrzí, ale z důvodu náhlé zdravotní indispozice zastoupí Jana Mráčka ve výuce charismatický mladý francouzsko-ruský houslista, špičkový sólista a dirigent, bývalý koncertní mistr Vídeňské filharmonie Fedor Rudin,“ vysvětlil umělecký ředitel LHAK Tomáš Netopil.

Letos se do kurzů Letní hudební akademie přihlásilo opět na šest desítek aktivních účastníků. Její absolventi pak pravidelně vítězí na mezinárodních soutěžích. „Těší nás, že se naši studenti prosazují nejen v rámci České republiky, ale i v Evropě. Někteří hrají v uznávaných hudebních tělesech, mají vlastní koncerty. Úspěchy našich absolventů prokazují, že naše práce má smysl a už jsme moc zvědaví, jaké talenty objevíme mezi těmi letošními,“ řekla Jana Kubáčová.

Umění studentů i lektorů může ocenit také veřejnost, pro kterou je připravený bohatý program ve formě festivalu Hudební Kroměříž. První příležitostí bude v pátek 13. srpna od 19 hodin Slavnostní zahajovací koncert ve skleníku Květné zahrady, kde vystoupí houslista Jiří Vodička, loňský laureát LHAK Roman Červinka a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Tomáše Netopila. Zazní skladby Johannese Brahmse, Niccolò Paganiniho, Pabla de Sarataseho a Modesta Petroviče Musorgského.

I v dalších dnech bude možné navštívit koncerty, besedy či semináře zaměřené na klasickou hudbu. Detailní program a možnost nákupu i rezervace vstupenek je k dispozici na hudebnikromeriz.cz.

 

Fedor Rudin

Francouzsko-ruský houslista a dirigent Fedor Rudin se rychle etabloval jako jeden z nejunikátnějších koncertních umělců současné generace. Je laureátem prestižních soutěží, jako je Premio Paganini v Janově a George Enescu v Bukurešti. V roce 2019 mu byla v Paříži udělena Cena Ivryho Gitlise. V letech 2019 - 2021 byl koncertním mistrem orchestru Vídeňské státní opery / Vídeňské filharmonie. Jeho nejnovější album Reflets bylo nominováno na Mezinárodní ceny klasické hudby. Dřívější sólové debuty ho zavedly do prestižních koncertních síní jako je Stern Auditorium Carnegie Hall v New Yorku, Berlínský Konzerthaus, Pařížská filharmonie, Vídeň Musikverein a Tonhalle Curych. Účinkoval s mnoha světově proslulými orchestry včetně Symfonického orchestru Berlínského rozhlasu (RSB), či Basileje Symphony Orchestra.  Fedor je zakládajícím členem seskupení Fratres Trio, které tisk pro svou neobvyklou kombinaci houslí, saxofonu a klavíru oslavoval jako novou generaci klasické hudby. Fedor Rudin je v současnosti hostujícím dirigentem Gruzínské národní filharmonie.

Více informací také na www.academykromeriz.com

Program přiložen.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024