čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
Jedna z realizací
© Zdroj: www.facebook.com/malamistavevelkemmesteÚstí nad Labem má potenciál. Stačí mu jen pomoci vyklubat se ven

ÚSTÍ NAD LABEM: Skupina mladých iniciativních lidí z Ústí nad Labem se rozhodla uskutečnit odvážný streetartový projekt v ulicích města s názvem Malá místa ve velkém městě. Do letošního léta tak vznikly celkem tři realizace — pod Mariánskou skálou, na Střekově a v centru města. Šedivé zdi, zanedbané fasády domů, praskliny v chodnících, plevel bojující v asfaltu. Vše, co se zdá být na první pohled nehezké, může být možným objektem pro výtvarnou aktivitu.

Autor článku: 
Malá místa ve velkém městě

Zatímco takové prostředí může někoho demotivovat, tak pro tým pěti mladých lidí z projektu Malá místa ve velkém městě pod vedením Martiny Liškové a za podpory koučky Michaely Valáškové je to zcela opačně. 

Tento solidární projekt, který vznikl pod záštitou Dobrovolnického centra, z.s. a finanční podpory Evropského sboru solidarity, cílí na probarvení veřejného prostoru a omezení městské šedi skrze lokální umělce.  Mezi ně patří i studenti či absolventi Fakulty umění a designu při UJEP nebo výtvarník Štěpán Jirák. Autorkou první velkoplošné malby v Přístavní ulici je Lina Skorobogatchenko, která za pomocí Olega Zářeckého, zpodobnila na opěrné zdi v majetku Správy železnic, s.o. pod Mariánskou skálou Ústí jako ambiciózní a rozvíjející se město. Postavy běžců, kanoisty, zamilovaného páru na kole nebo paničky venčící své domácí mazlíčky ztělesňují krásy ústecké lokality. 

Dalším objektem se stala téměř 30 metrová zeď společnosti KB-Blok systém, s.r.o. u dětského hřiště na Střekovském nábřeží, na níž ilustrátor a malíř Štěpán Jirák ve spolupráci s Jakubem Palánem zpřístupnili krajinu plnou pudinkových kopců posetých lízátkovými stromy a houbami z marcipánu. Během jízdy v autě s pendrekovými pneumatikami po čokoládových horách může divák ochutnat skvělou šlehačku nebo vanilkovou zmrzlinu. Pokud si však držíte linii, doporučujeme se nedotýkat stěny. 

Jako tečka za projektem Malá místa ve velkém městě je práce ilustrátorky Anety Bendákové, která mezi Veřejným sálem Hraničář a spolkovým domem metaforicky uzavřela svou malbou za několikaměsíční prací týmu doslova vrata. Zpodobnila důležitou složku společnosti, a tím je neziskový sektor. Spolkový dům totiž nabízí řadu sociálních služeb orientující se na nevidomé, ohrožené patologickými jevy, rozvodem, zaměstnávající osoby s duševními poruchami nebo zajišťující dobrovolnické aktivity.

Složením podobný tým také stojí za dalším probíhajícím projektem Ne/známí hrdinové v Ústí nad Labem, který se věnuje nepříliš proslaveným významným osobám z města a blízkého okolí. V současnosti je realizována malba absolventy FUD UJEP, Aleksem Hue a Ilyou Bazhanovem, vyobrazující nejčastější motivy prací Heinze Edelmanna, ústeckého rodáka a dvorního výtvarníka The Beatles.

Výsledné realizace i jejich proces můžete sledovat na:

Facebook www.facebook.com/malamistavevelkemmeste 

Instagramu www.instagram.com/mala_mista_ve_velkem_meste.

Střekovské nábř., 400 03 Ústí nad Labem-Střekov

Přístavní, 400 11 Ústí nad Labem-Severní Terasa

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020