<p>ČR: Devět českých paměťových institucí spojilo síly v projektu Staré mapy (www.staremapy.cz), jehož cílem je zvýšit úroveň zpřístupnění digitalizovaných mapových sbírek.</p> <p>Knihovny a muzea vyzývají veřejnost ke spolupráci při odkrývání zapomenutého obsahu starých map.</p> <p>Běžní uživatelé internetu mohou pomocí několika málo kliknutí vytvořit přitažlivou 3D vizualizaci starých map v Google Earth a sami překládat mapy přes současné satelitní snímky a porovnat proměny území v čase. Díky spolupráci s dobrovolníky bude možné využít výsledky tohoto projektu i pro další výzkum a zavést vizuální vyhledávání v mapových sbírkách. V budoucnu nebudete muset znát ani přesný název ani jméno autora hledané mapy, postačí jen označit území, případně zpřesnit dotaz údajem na časové ose. Získaná data umožní zapojení zpracovaných map do mezinárodních vyhledávacích databází jako je například OldMapsOnline.org.</p> <p>Množství odvedené práce v projektu StareMapy.cz je možné sledovat na žebříčku nejaktivnějších přispěvatelů, na vítěze čeká lákavá cena. I ti, kteří v soutěži neuspějí, se mohou těšit z prohloubení vlastních vědomostí získaných v průběhu zpracovávání map. Petr Žabička, náměstek ředitele Moravské zemské knihovny, k tomu uvedl: „Umisťování starých map sice vyžaduje značný čas a pozornost, je to ale zároveň skvělý způsob, jak poznávat podobu krajiny v minulosti.‟</p> <p>Webová aplikace Staré mapy.cz pracuje na jednoduchém principu označení stejné lokality na staré mapě v jedné a na současné mapě v druhé polovině obrazovky. Dobrovolníci zde mohou využít svých detailních znalostí území a proměn místního názvosloví, které jim umožní propojit minulost se současností.<br />
Připraven je i nástroj pro grafické oříznutí ozdobných rámů a ilustrací od vlastní mapy. Jeho ovládání zvládne opravdu každý i na mapách zemí z druhého konce světa.</p> <p>Pilotní projekt s takřka 9000 digitalizovanými mapami bude spuštěn při příležitosti slavnostního otevření rekonstruované Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy 21. března 2013 na adrese http://www.staremapy.cz/.</p> <p>Tato technologie pro zpřístupnění mapových sbírek je vytvářena a koordinována Moravskou zemskou knihovnou v Brně ve spolupráci s partnery v rámci projektu TEMAP. Jeho uskutečnění umožnila podpora Ministerstva kultury ČR.</p> <p>Seznam institucí zapojených do projektu Staré mapy.cz</p> <p>Moravská zemská knihovna v Brně<br /> Univerzita Karlova v Praze<br /> Masarykova univerzita<br /> Univerzita Jana Evangelisty Purkyně<br /> Projekt Manuscriptorium Národní knihovny ČR<br /> Vědecká knihovna v Olomouci<br /> Západočeské muzeum v Plzni<br /> Jihočeská vědecká knihovna<br /> Národní technická knihovna</p> <p>Jiří Dufka<br />
Moravská zemská knihovna v Brně<br />
Oddělení výzkumu a vývoje<br />
Kounicova 65a, 601 87 Brno<br />
E-mail: jid@mzk.cz<br />
Tel. 541 646 243<br />
Fax: +420 541 646 100<br /> www.mzk.cz</p>
HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.
STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.
TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.
ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.