pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Ženy, držte huby!
© Foto: Michal Hančovský, Zuzana LazarováUFFO uvede hru o výjimečné ženě, nenapravil ji ani komunistický kriminál

TRUTNOV: Mnoho lidí pobyt ve vězení zlomil. Růženu Vackovou ale ne, ačkoliv byla zavřená šestnáct let. Její unikátní příběh nevšedním způsobem přibližuje inscenace Ženy, držte huby! Divadelní spolek Jedl ji uvede v trutnovském Uffu ve středu 3. dubna.

 

03.04.2024
19:00
Autor článku: 
Pavel Cajthaml

Kunsthistoričku a profesorku klasické archeologie poslala justice v 50. letech do kriminálu za údajnou velezradu a špionáž na 22 let. Opakovaně odmítala žádosti o milost. Byla jednou z nejdéle vězněných žen, komunistické vězení snášela šestnáct let. Za mřížemi založila tajnou vězeňskou univerzitu, přednášela na záchodcích.

„Její statečnost a odvaha je v kontextu naší doby nevídaná. Její důslednost a totální vnitřní svoboda je výjimečná. Její příběh má obrovskou sílu, je nadějí, že člověk může být důstojný a svobodný i tváří v tvář zlu, totalitě a nespravedlnosti,“ vysvětlila představitelka hlavní role, herečka a scenáristka Lucie Trmíková.

V inscenaci se s ní diváci ocitnou přímo v její cele, kde má jen postel, kýbl místo záchodu a mísu s vodou. Na scéně se objevuje bezcitný dozorce oddaným socialistickým myšlenkám. Právě z jeho úst zaznívá velmi často věta Ženy, držte huby! Do děje vstupuje i Anděl utěšitel, který se uvězněné zjevuje v těžkých chvílích. I přes vězeňskou šikanu trvá žena na svých postojích.

Představení mělo premiéru před rokem. Z řady reakcí vybrala Lucie Trmíková jednu, kterou získala od diváka bezprostředně po představení v divadelní kavárně. „Už hodinu tady sedím nad deckou červeného a nemůžu se vzpamatovat. Říkám si: co jsem já vedle téhle ženy?“ citovala. „Pokud si diváci odnesou takovéhle otázky na tělo, má naše představení určitě smysl,“ dodala.

„Je to opravdu silné představení, protože tohle našich duší se dotýkající a zároveň obzvlášť dnes dost zásadní téma je zpracováno s velkým citem a přitom s potřebným nadhledem,“ ocenil ředitel Uffa Libor Kasík.

Inscenaci Ženy, držte huby! zařadilo trutnovské UFFO do kategorie Nové divadlo. Na programu je ve středu 3. dubna od 19:00 hodin. Vstupenky je stále možné koupit přímo na Inforecepci UFFO nebo na webu www.uffo.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024