úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Zdroj: DramoxSvůj širák nyní odhazuje online. Herec Martin Hofmann ve své životní roli Cyrana nově na Dramoxu

ČR: Dramox přidává několik novinek k více než dvěma stovkám divadelních představení. Mezi nimi i beznadějně vyprodaného Cyrana v adaptaci Divadla v Celetné, kterého divadelní portál exkluzivně natočil pro sekci Dramox Originals. Slovy herce Martina Hofmanna, pro něhož představuje Cyrano doslova životní rolí, je postava snad největším frajerem divadelní literatury. Kromě této divadelní legendy se předplatitelé mohou těšit na Krále Leara od Stratforského festivalu, polární výpravu nebo dvě nové inscenace Slovenského národného divadla.

Autor článku: 
TZ/ika

Martin Hofmann coby nosáč Cyrano z Bergeracu září na prknech Divadla v Celetné již patnáctou sezonu a představení jsou stále vyprodaná. Jeden z největších romantických příběhů všech dob podtrhuje minimalistická scéna, díky které mohou předplatitelé věnovat veškerou pozornost dechberoucím hereckým výkonům. Představení je dostupné v sekci Dramox Originals, v rámci níž najdou diváci i další prestižní inscenace českých divadel. 

Dramox Originals

Představení Dramox Originals přináší divákům možnost zhlédnout divadlo v ohromující kvalitě a ještě více se tak přiblížit zážitku z návštěvy živého divadla. Od počátku fungování tohoto projektu se natočilo celkem třináct divadelních her, a to včetně nově přidaného Cyrana. A které další inscenace si předplatitelé mohou užít z domova ve špičkové kvalitě?

Ztracený svět Jihočeského divadla

Výpravné představení na motivy stejnojmenné knihy A. C. Doyla potěší malé i velké diváky. Ztracený svět pojednává o dobrodružství z hlubin tajemného pralesa, který je plný divokých a nebezpečných prehistorických zvířat. Napínavou podívanou pro děti i rodiče připravilo Jihočeské divadlo. Díky Dramox Originals si můžou diváci i doma dopřát unikátní zážitek z otáčivého hlediště v Českém Krumlově. 

Žítkovské bohyně Východočeského divadla v Pardubicích

Žítková, oblast přímo u slovenských hranic, je magickým místem. Podle legendy v této krajině žily ženy s nadpřirozenými schopnostmi. Uměly léčit, věštit, ale také zaříkávat a škodit. Dora Idesová se snaží proniknout do světa tajemných tradic a rituálů a její pátrání se prolíná s vlastním sebepoznáním. Dramatizaci románu Kateřiny Tučkové natočil Dramox ve Východočeském divadle Pardubice.

Další novinky z Dramoxu 

Divadelní platforma Dramox neustále roste a každých čtrnáct dní představuje předplatitelům nová představení z českých i světových divadel. Za rok a čtvrt svého působení nabízí skoro 220 představení od 121 divadel. 

Prestižní Stratforský festival je pravidelným divákům Dramoxu dobře známý. Tento týden přidává divadelní streamovací služba cenami ověnčené představení Král Lear. V hlavní roli září Colm Feore, známý především ze seriálu Dům z karet. Představení ve vysoké kvalitě a v původním znění je již tradičně doplněn o titulky v překladu Martina Hilského. Od Divadla Drak z Hradce Králové přibude inscenace Amundsen kontra Scott o tragickém dobrodružství polárníka Roberta F. Scotta. Příběh pro děti se stínovými loutkami představuje neúspěch jako hrdinství.

Prostřednictvím nových kousků od Slovenského národného divadla se mohou předplatitelé vydat na výpravu za osobnostmi z historie. V metaforických obrazech se divákům představuje nejen život učitele národů Jana Amose Komenského, ale také jeho inspirativní myšlenky. V inscenaci Labyrinty a raje Jána Amosa exceluje Martin Huba. Druhé nově přidané představení mapuje život slovenského národního obrozence Ľudovíta Štúra. Na pozadí dramatických událostí revolučního roku 1848 zkoumá tato výjimečná inscenace povahu slovenské národní identity. 

Bonusové video s režisérem Jakubem Špalkem: https://www.youtube.com/embed/t57ZkILT2gE

A ještě trailer na YouTube.

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022