PLZEŇ: Festival Svět knihy dětem Plzeň bude probíhat v areálu DEPO2015 po celý pátek 23. září, a to od 8.45 do 19.00 hodin. Program zahrne autorská čtení, besedy, workshopy, prezentace, divadelní představení i soutěže.
Literární festival zaplní čtyři programové sály pořady určenými pro děti a mládež. Snahou je podpořit tak čtenářství a zájem o literaturu, jak je tomu v rámci celoroční kampaně Rosteme s knihou, kterou pořádá společnost Svět knihy. Zváni jsou žáci obou stupňů základních škol a program je připraven i pro středoškoláky. Na odpoledne jsou pak na pořady zváni především rodiče s dětmi. U vybraných pořadů bude možnost i knihy zakoupit.
„Letošní jednodenní akci jsme připravili především pro děti a mládež. Chceme tím rozvíjet poznávání knižního a literárního světa pro nejmladší generaci,“ vysvětluje důvod zaměření festivalu jeho ředitel Radovan Auer.
Z autorů se představí například Petra Hůlová, Daniela Krolupperová, Petr Stančík, Galina Miklínová, Marka Míková, Ivana Peroutková, Tereza Marianová a řada dalších.
Uskuteční se setkání s tchajwanským spisovatelem a básníkem Enkaryonem Angem, jenž publikum seznámí s literaturou i dalšími zajímavostmi své země. Zahraničí ještě zastoupí portugalsky psaná literatura či výstava ilustrací polských dětských knih v českých překladech, která je spojená se soutěží.
Mládež se dozví o oblíbeném Humbooku, procesu vydávání knih, novinkách ve sci-fi a fantasy i aktivitách Muzea rekordů a kuriozit. O historických událostech populární formou pohovoří autorky Jana Poncarová a Markéta Lukášková. Jsou připraveny pořady s poezií, hudbou a také hry (workshopy) k rozpoznání fake news.
Rodiče získají informace, jaké jsou nejlepší knihy pro děti, či se dozvědí historii komiksů pro děti. Navštívit s dětmi mohou divadelní představení Marka Tomana se souborem Čučka nebo literární dramatizace v podání Michaely Fišarové v doprovodu herce Miroslava Reila. Děti si také mohou vyrobit ponorku s Galinou Miklínovou a Petrem Stančíkem a postavit dům pro myšky.
Zajímavou zábavně naučnou literární stezku pro návštěvníky připravila Národní knihovna ČR. Komiksové nakladatelství CREW si pro Plzeň nachystalo speciální akci. Po celý den si všichni návštěvníci budou moci zatočit Komiksovým kolem štěstí, kde každý vyhrává hodnotné komiksové ceny.
Pořady v rámci festivalu organizují, kromě společnosti Svět knihy, také naše přední nakladatelství zaměřená na děti a mládež jako například Albatros Media, Baobab či Meander.
Celý program je k dispozici na webových stránkách, kde je zároveň možnost si rezervovat místo na jednotlivé pořady a zakoupit vstupenky online.
SVĚT KNIHY DĚTEM PLZEŇ 2022
Místo konání: DEPO2015
Termín konání: 23. září 2022, 8:45 – 19:00 hodin
Vstupné: plné 100 Kč, zlevněné 50 Kč, školní kolektivy 40 Kč
Pořadatel: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů
Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, město Plzeň, ÚM03 Plzeň
Partneři: Český rozhlas, Radio1, Knižní novinky, Národní knihovna ČR, Knihovna města Plzně, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Polský institut v Praze
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.