středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Sv. Ludmila - vitráž
© zdroj: archiv Svatá Ludmila 1100 let



Svatoludmilská pouť na Tetíně 2019

TETÍN: O víkendu 20.–22. září se po roce na Tetín vrátí Svatoludmilská pouť, která naváže na svou více než stoletou tradici. Nabídne koncerty, trhy, výstavy či přednášky a poprvé zde bude vystaven vzácný relikviář s ostatky kněžny Ludmily a knížete Václava ze svatovítského pokladu. Neodmyslitelnou součástí oslav bude poutní mše v kostele sv. Ludmily. Vstup na všechny akce je zdarma.   

od 20.09.2019 do 22.09.2019
Autor článku: 
TZ/ika

„Tetínská pouť je symbolem vzpomínky na první českou kněžnu a světici svatou Ludmilu, babičku a vychovatelku knížete Václava, která na Tetíně zemřela 15. září 921 mučednickou smrtí. Návštěvnost naší poutě každoročně roste, minulý rok jsme přivítali několik tisíc návštěvníků, z toho poutní mše se zúčastnilo cca 700 poutníků. Letos očekáváme ještě větší počet, a to především díky nově připravovanému trhu či hudebnímu programu, kdy například vystoupí Elvis Presley Revival Band nebo kapela Moped 56, která se po 35 letech na Tetín vrátí. Její koncert tehdy ukončila na základě pokynů místních komunistů veřejná bezpečnost. To se letos určitě nestane! Mám také radost z toho, že je pouť celospolečenskou záležitostí bez ohledu na náboženské přesvědčení návštěvníků, zkrátka Ludmila jako nejstarší historicky doložená česká žena spojuje lidi,“ přibližuje náplň poutě starosta obce Tetín, Martin Hrdlička.

Letošní skutečně nabitý program odstartuje v pátek 20. září večerní projekcí filmu Po strništi bos v letním kině. Hlavní program je pak naplánován na sobotu 21. září od ranních do pozdních hodin. Na hlavním pódiu vystoupí již zmíněná rocková kapela Moped 56, po ní následují Elvis Presley Revival Band – Vladimír Lichnovský a skladatel a pianista Tomáš Živor. V kostele vystoupí sbor a orchestr VŠE a příznivci country se mohou těšit na čtyřhodinové pásmo živé hudby u Tetínské vinotéky.

Kromě koncertů si návštěvníci letos nově užijí Tetínský trh s více než 20 prodejními stánky, dále pak oblíbenou Burčákovou slavnost, dvojici historických přednášek, divadlo a další program pro děti. Počtvrté se Tetín stane dějištěm celosvětového srazu Ludmil a podruhé Bořivojů či pátého Srazu starostů a politiků. Jako každý rok se uskuteční poutní mše, letos za přítomnosti biskupa Karla Herbsta v kostele sv. Ludmily. Zde bude rovněž do 17 hodin vystaven vzácný novogotický relikviář s ostatky kněžny Ludmily a knížete Václava. Svatoludmilskou pouť uzavře nedělní program v podobě dvou výstav v místní škole a tradičního „Vymetání půdy“ u kostela sv. Jana Nepomuckého.

Další informace jsou dostupné na www.svataludmila.cz nebo na Facebooku.

Rok 2021 Rokem svaté Ludmily

Svatá Ludmila, jež je označována jako Matka českého národa, nalezla na Tetíně v roce 921 svou mučednickou smrt. Z iniciativy této obce vznikl spolek a projekt Svatá Ludmila 1100 let, ten připravuje oslavy výročí smrti svaté Ludmily, které vyvrcholí v roce 2021 doprovozené pestrou paletou nejrůznějších aktivit. Česká biskupská konference rozhodla o vyhlášení roku 2021 Rokem svaté Ludmily a o oficiálním pozvání papeže Františka do České republiky u příležitosti ekumenické celonárodní pouti na Tetín k poctě této světice.

„Pozornost letos směřujeme do Roztok u Prahy, kde otevřeme výstavu a na Levém Hradci uvítáme lebku svaté Ludmily. Slavnostní mši bude k naší radosti celebrovat kardinál Dominik Duka. V příštím roce aktivity směřujeme na Mělník a v roce 2021 se bude jednat o události celostátního i mezinárodního charakteru. Už nyní můžu prozradit, že připravujeme monografii o kněžně Ludmile s Nakladatelstvím Lidové noviny, mezinárodní konferenci na Univerzitě Karlově, národní výstavu nebo národní ekumenickou pouť na Tetín, na níž usilujeme o příjezd papeže Františka. Podporu v tomto směru máme od prezidenta republiky i České biskupské konference,“ říká Miroslava Janičatová, ředitelka projektu Svatá Ludmila 1100 let.

Místní kultura je mediálním partnerem projektu.

Zdroj: Barbora Dušková – PR Svatá Ludmila 1100 let

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024