středa
4. října 2023
svátek slaví František
Pozvánka na zahájení výstavy
© Zdroj: archiv pořadateleStěny Zámku Dobřichovice ožijí tvorbou Jiřího Machta2

DOBŘICHOVICE: Zámek Dobřichovice se chystá přivítat významného vizuálního umělce Jiřího Machta2 a jeho výstavu, která bude probíhat v unikátním prostředí tohoto historického místa. Vernisáž výstavy s názvem "Voice of Mirror" se koná 30. srpna 2023 od 19:00 hodin.

od 30.08.2023 do 30.09.2023
Autor článku: 
Linda Havlíček Skarlandtová

Jiří Macht2 / Voice of Mirror / kurátorka: Rozalie Pánková / Zámek Dobřichovice / 30. 8. – 30. 9. 2023 / vernisáž: 30. 8. 2023

Díla umělce překonávají hranice tradičního vnímání umění a vytvářejí provokativní a emotivní dialog mezi divákem a uměleckým dílem. Divák je zatažen do děje a společně se světlem se stane součástí Machtových pestrobarevných nahlas křičících fotografických koláží.

Jak již napovídá název, Voice of Mirror neboli Hlas Zrcadla, díla zde působí jako médium pro vyjádření umělcových myšlenek a umožňují divákovi stát se součástí tvorby Machta2. Toto interaktivní umění odráží různorodé aspekty lidského vnímání, zrcadlící nejen naši fyzickou podobu, ale také naše myšlenky a vnitřní hlas.

Výstavu Voice of Mirror tvoří převážně koláže a tzv. zrcadláže z vlastních snímků, které jsou tvořeny tiskem na zrcadla. Tímto způsobem vytváří neotřelé interakce mezi divákem, dílem, umělcem a prostředím, ve kterém se nachází.

Výstava se odehrává na Zámku křížovníků v Dobřichovicích u Prahy „Prostory historického zámku Dobřichovice budou skvělým místem pro symbiózu s inovativní tvorbou a moderní estetiku umělce Machta2. Svým způsobem bude skrze tvorbu animována tato dominanta Dobřichovic a kulturní památka.“ říká kurátorka výstavy Rozalie Pánková.

 

Vernisáž výstavy "Voice of Mirror" je otevřená veřejnosti a srdečně zveme všechny, kdo mají zájem spatřit umělecký pohled Jiřího Machta2.
Datum vernisáže: 30. srpna 2023
Čas: 19:00 hodin
Místo: Zámek Dobřichovice
Vstup: Zdarma
Výstava. 30. 8. – 30. 9. 2023
Pá – Ne: 14:00 – 18:00


O autorovi
Fotograf Jiří Macht, známý pod pseudonymem Macht2. Jeho tvorba se vyznačuje inovativním přístupem k vlastním fotografickým snímkům, které důmyslně komponuje do uměleckých celků označovaných jako koláže vyvolávající pozitivní až radostné emoce. Jiří Macht vystudoval pražskou FAMU v ateliéru fotografie, kde spolupracoval s profesorem Vojtěchovským a docentem Rajsíkem. Etabloval se již jako významná osobnost na umělecké scéně a jeho práce byly vystavovány v prestižních galeriích po celém světě. To může doložit svými 30 samostatnými výstavami.

http://www.macht2.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023