středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Pozvánka na zahájení výstavy
© Zdroj: archiv pořadateleStěny Zámku Dobřichovice ožijí tvorbou Jiřího Machta2

DOBŘICHOVICE: Zámek Dobřichovice se chystá přivítat významného vizuálního umělce Jiřího Machta2 a jeho výstavu, která bude probíhat v unikátním prostředí tohoto historického místa. Vernisáž výstavy s názvem "Voice of Mirror" se koná 30. srpna 2023 od 19:00 hodin.

od 30.08.2023 do 30.09.2023
Autor článku: 
Linda Havlíček Skarlandtová

Jiří Macht2 / Voice of Mirror / kurátorka: Rozalie Pánková / Zámek Dobřichovice / 30. 8. – 30. 9. 2023 / vernisáž: 30. 8. 2023

Díla umělce překonávají hranice tradičního vnímání umění a vytvářejí provokativní a emotivní dialog mezi divákem a uměleckým dílem. Divák je zatažen do děje a společně se světlem se stane součástí Machtových pestrobarevných nahlas křičících fotografických koláží.

Jak již napovídá název, Voice of Mirror neboli Hlas Zrcadla, díla zde působí jako médium pro vyjádření umělcových myšlenek a umožňují divákovi stát se součástí tvorby Machta2. Toto interaktivní umění odráží různorodé aspekty lidského vnímání, zrcadlící nejen naši fyzickou podobu, ale také naše myšlenky a vnitřní hlas.

Výstavu Voice of Mirror tvoří převážně koláže a tzv. zrcadláže z vlastních snímků, které jsou tvořeny tiskem na zrcadla. Tímto způsobem vytváří neotřelé interakce mezi divákem, dílem, umělcem a prostředím, ve kterém se nachází.

Výstava se odehrává na Zámku křížovníků v Dobřichovicích u Prahy „Prostory historického zámku Dobřichovice budou skvělým místem pro symbiózu s inovativní tvorbou a moderní estetiku umělce Machta2. Svým způsobem bude skrze tvorbu animována tato dominanta Dobřichovic a kulturní památka.“ říká kurátorka výstavy Rozalie Pánková.

 

Vernisáž výstavy "Voice of Mirror" je otevřená veřejnosti a srdečně zveme všechny, kdo mají zájem spatřit umělecký pohled Jiřího Machta2.
Datum vernisáže: 30. srpna 2023
Čas: 19:00 hodin
Místo: Zámek Dobřichovice
Vstup: Zdarma
Výstava. 30. 8. – 30. 9. 2023
Pá – Ne: 14:00 – 18:00


O autorovi
Fotograf Jiří Macht, známý pod pseudonymem Macht2. Jeho tvorba se vyznačuje inovativním přístupem k vlastním fotografickým snímkům, které důmyslně komponuje do uměleckých celků označovaných jako koláže vyvolávající pozitivní až radostné emoce. Jiří Macht vystudoval pražskou FAMU v ateliéru fotografie, kde spolupracoval s profesorem Vojtěchovským a docentem Rajsíkem. Etabloval se již jako významná osobnost na umělecké scéně a jeho práce byly vystavovány v prestižních galeriích po celém světě. To může doložit svými 30 samostatnými výstavami.

http://www.macht2.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024