neděle
28. července 2024
svátek slaví Viktor
© Foto: Ivo Heger



Společnost pro Srbsko usiluje o obnovu jihoslovanského mauzolea

Autor článku: 
Ivo Heger

<p>OLOMOUC: Obnovení přátelských vztahů mezi Čechy a Srby a navázání na činnost prvorepublikového olomouckého Klubu přátel Jugoslávie je cílem Společnosti pro Srbsko. Její členové usilují o posílení tradičních vztahů Čechů s národy na Balkánu a vytváření obrazu Olomouce jako důležitého kulturního centra.</p> <p>Podle předsedy Společnosti pro Srbsko Karla Šindláře je prvořadým cílem obnova jihoslovanského památníku v olomouckých Bezručových sadech. V kryptě mauzolea se nacházejí ostatky celkem 1187 vojáků, kteří padli v první světové válce. Původně v Olomouci nalezli místo posledního odpočinku pouze oběti války, které zemřely v péči lékařů na Hradisku a byly pohřbeny na černovírském hřbitově. Díky úsilí prvorepublikového spolku Klub přátel Jihoslovanů, vzniklo ve výpadu mauzoleum, kam se postupně podařilo svézt ostatky z celé Moravy.</p> <p>Samotné mauzoleum je dílem Huberta Austa, který se učil u slavného slovinského architekta Josipa Plečnika pomáhajícího Masarykovi zvelebit Pražský hrad. Aust je navrhl jako pseudoklasicistní stavbu na uměle navezeném pahorku. Mauzoleum se pyšní čtyřmi kanelovanými dórskými sloupy v průčelí, čtyřmi bočními sloupy a dvěma polosloupy. Uvnitř se nachází obřadní místnost. Kolumbárium je přístupné vchodem u přední branky. Nad obřadní místností je trojice zamřížovaných oken a nad nimi kopule.</p> <p>Mauzoleum je v současné době ve značně zanedbaném stavu. Už desítky let o ně totiž nikdo nepečuje. Objekt ničí zub času, vandalové a sprejeři. Jakoukoliv nápravu dlouho blokovaly nevyjasněné majetkoprávní vztahy. Pozemek a stavba byly majetkem Jugoslávie, která se rozpadla. Jednání s nástupnickými státy nikam nevedlo. Nakonec se město před několika měsíci dohodlo se všemi potenciálními vlastníky a požádalo o určení vlastnictví soud.</p> <p>Společnost pro Srbsko chce o místě posledního odpočinku informovat rodiny padlých vojáků a obnovit dříve konané pietní vzpomínky. Dále hodlá podporovat povědomí o této části historie a o někdejších dobrých vztazích mezi slovanskými národy vedoucích až k vybudování mauzolea. „Rádi bychom také zavedli tradici Dne Srbska v Olomouci,“ říká Karel Šindlář.</p> <p>Společnost pro Srbsko má v plánu podporovat rozvoj kultury, cestovního ruchu, spolupráci mezi univerzitami i kontakty podnikatelů.<br />
Další informace naleznete na jejím webu www.prosrbsko.cz/.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024