středa
22. září 2021
svátek slaví Darina
Tisková konference MVF Olomouc
© Zdroj: www.mfo.czŠpičkoví světoví varhaníci na Mezinárodním varhanním festivalu Olomouc 2021

OLOMOUC: Již 53. ročník tohoto jedinečného svátku varhanní hudby se letos uskuteční od 2. do 16. září 2021 a tradičně nabídne pět mimořádných koncertů. Čtyři proběhnou v katedrále sv. Václava a jeden v kostele Panny Marie Sněžné. Všechny koncerty začínají v 19 hodin.

od 02.09.2021 do 16.09.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Mezinárodní varhanní festival, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. Z důvodu rekonstrukce varhan v chrámu sv. Mořice se i 53. ročník této výjimečné hudební události bude konat mimo zdi tohoto kostela. Na festivalu opět vystoupí špičkoví varhaníci z tuzemska i ze zahraničí včetně jednoho z nejžádanějších varhaníků současnosti – Nathana Laubeho ze Spojených států, který z důvodu koronavirových opatření nemohl vystoupit na uplynulém 52. ročníku festivalu. Ředitel MFO Jonáš Harman k festivalu říká: „I v letošním roce máme to štěstí, že můžeme pokračovat a navazovat na dlouholetou tradici svátku varhanní hudby, který každoročně v Olomouci Moravská filharmonie pořádá. Mezinárodní varhanní festival Olomouc nejen svou tradicí, ale také významem i progresivitou v dramaturgii a interpretech daleko přesahuje hranice našeho města – a nejinak je tomu i v letošním ročníku.“

Festival opět nabídne veskrze mezinárodní obsazení v podobě interpretů jednotlivých koncertů i autorů hudby a zavede nás do dvou olomouckých chrámů, disponujících vynikajícími varhanními nástroji. Dlouholetým dramaturgem festivalu je Karel Martínek, který k programu dodává: „Každá jednotlivá koncertní produkce bude mít jedinečnou dramaturgii, kromě sólových varhan se představí též hudební tělesa, jako je Komorní orchestr Moravské filharmonie či Svatomichalská gregoriánská schola Brno. Celý festival se ponese v duchu významného výročí, tentokrát půlstoletí od úmrtí Marcela Duprého, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů varhanní hudby.“

Vstupenky na Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2021 lze zakoupit online na www.mfo.cz, v Informačním centru města Olomouc, anebo v místě konání koncertu vždy hodinu před jeho začátkem.

Program:

2. září 2021, Chrám Panny Marie Sněžné

Barokní lesk varhanních koncertů

(František Xaver Brixi, Johann Jacob Froberger, Johann Sebastian Bach, Johann Caspar Kerll, Johann Caspar Ferdinand Fischer)

Varhanní koncerty Františka Xavera Brixiho a nástroj v chrámu Panny Marie Sněžné představuji takřka dokonalou symbiózu. Zahajovací koncert ve znamení lesku barokní hudby bude patřit Michaele Káčerkové, jedné z nejvýznamnějších českých varhanic mladé generace, která má na svém kontě již mnoho domácích i zahraničních vystoupení. Je rovněž známá jako organizátorka varhanních koncertů v západočeském regionu. V rámci prvního slavnostního večera varhanního festivalu v Olomouci jí bude partnerem Komorní orchestr Moravské filharmonie.

 

6. září 2021, Katedrála sv. Václava

Na italské vlně

(Marcel Dupré, Ottorino Respighi, Marco Enrico Bossi, Eugenio Maria Fagiani)

Varhanní tvorba nejvýznamnějších italských skladatelů, kteří pro tento nástroj komponovali, zazní v podání italského hudebníka Eugenia Marii Fagianiho. Tento umělec patří k nejžádanějším italským varhaníkům, koncertuje po celém světě a také se podílí na organizaci několika varhanních festivalů v Evropě a v Asii. V rámci programu svého olomouckého recitálu se představí i jako vynikající skladatel.

 

9. září 2021, Katedrála sv. Václava

Gregoriánský chorál inspirující

(Gregoriánský chorál, Marcel Dupré, Maurice Duruflé, improvizace)

Gregoriánský chorál je jedním z nejsilnějších inspiračních zdrojů působících na varhanní hudbu v celých jejich dějinách a proto nepřekvapí, že v mnoha chrámech Evropy stále znějí společně. Takovýto působivý dialog olomouckému publiku představí pařížský varhaník mezinárodního renomé Frederic Blanc, který je kromě své intenzivní koncertní a pedagogické činnosti známý také jako výtečný improvizátor. Společně s Blancem vystoupí vokální těleso Svatomichalská gregoriánská schola Brno.

 

13. září 2021, Katedrála sv. Václava

Tajemství varhanní improvizace

(Johann Sebastian Bach, Max Reger, Franz Josef Stoiber)

Franz Josef Stoiber je dómským varhaníkem v Řezně. Nedávno se dočkal dokončení nových tamních katedrálních varhan, za kterými nyní putují davy varhanních nadšenců i koncertní varhaníci z celého světa. Současně vyučuje na tamní Katolické vysoké hudební škole církevní hudby. Je vynikajícím improvizátorem i interpretem varhanní hudby.

 

16. září 2021, Katedrála sv. Václava

Boží velikost ve varhanní hudbě

(Marcel Dupré, Jeanne Demessieux, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns, Julius Reubke)

Nathan Laube je jedním z nejžádanějších varhaníků dnešní doby. Pravidelně a s velkým úspěchem koncertuje v nejproslulejších světových chrámech. Jako renomovaný pedagog vyučuje hru na varhany na řadě vzdělávacích institucí ve Spojených státech i v Evropě. V roce 2016 obdržel prestižní cenu Grammy za nejlepší nahrávku klasické hudby. Vyniká jak brilantností své hráčské techniky a přesvědčivostí umělecké interpretace, tak kreativitou, pokud jde o výběr skladeb pro koncertní vystoupení. Do olomoucké katedrály přijíždí představit nesmírně zajímavý koncertní program.

www.mfo.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021

ČR-PRAHA: Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček. Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2021