neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel
Tisková konference MVF Olomouc
© Zdroj: www.mfo.cz



Špičkoví světoví varhaníci na Mezinárodním varhanním festivalu Olomouc 2021

OLOMOUC: Již 53. ročník tohoto jedinečného svátku varhanní hudby se letos uskuteční od 2. do 16. září 2021 a tradičně nabídne pět mimořádných koncertů. Čtyři proběhnou v katedrále sv. Václava a jeden v kostele Panny Marie Sněžné. Všechny koncerty začínají v 19 hodin.

od 02.09.2021 do 16.09.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Mezinárodní varhanní festival, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, již více než půlstoletí neodmyslitelně patří ke kulturnímu životu Olomouce. Z důvodu rekonstrukce varhan v chrámu sv. Mořice se i 53. ročník této výjimečné hudební události bude konat mimo zdi tohoto kostela. Na festivalu opět vystoupí špičkoví varhaníci z tuzemska i ze zahraničí včetně jednoho z nejžádanějších varhaníků současnosti – Nathana Laubeho ze Spojených států, který z důvodu koronavirových opatření nemohl vystoupit na uplynulém 52. ročníku festivalu. Ředitel MFO Jonáš Harman k festivalu říká: „I v letošním roce máme to štěstí, že můžeme pokračovat a navazovat na dlouholetou tradici svátku varhanní hudby, který každoročně v Olomouci Moravská filharmonie pořádá. Mezinárodní varhanní festival Olomouc nejen svou tradicí, ale také významem i progresivitou v dramaturgii a interpretech daleko přesahuje hranice našeho města – a nejinak je tomu i v letošním ročníku.“

Festival opět nabídne veskrze mezinárodní obsazení v podobě interpretů jednotlivých koncertů i autorů hudby a zavede nás do dvou olomouckých chrámů, disponujících vynikajícími varhanními nástroji. Dlouholetým dramaturgem festivalu je Karel Martínek, který k programu dodává: „Každá jednotlivá koncertní produkce bude mít jedinečnou dramaturgii, kromě sólových varhan se představí též hudební tělesa, jako je Komorní orchestr Moravské filharmonie či Svatomichalská gregoriánská schola Brno. Celý festival se ponese v duchu významného výročí, tentokrát půlstoletí od úmrtí Marcela Duprého, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů varhanní hudby.“

Vstupenky na Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2021 lze zakoupit online na www.mfo.cz, v Informačním centru města Olomouc, anebo v místě konání koncertu vždy hodinu před jeho začátkem.

Program:

2. září 2021, Chrám Panny Marie Sněžné

Barokní lesk varhanních koncertů

(František Xaver Brixi, Johann Jacob Froberger, Johann Sebastian Bach, Johann Caspar Kerll, Johann Caspar Ferdinand Fischer)

Varhanní koncerty Františka Xavera Brixiho a nástroj v chrámu Panny Marie Sněžné představuji takřka dokonalou symbiózu. Zahajovací koncert ve znamení lesku barokní hudby bude patřit Michaele Káčerkové, jedné z nejvýznamnějších českých varhanic mladé generace, která má na svém kontě již mnoho domácích i zahraničních vystoupení. Je rovněž známá jako organizátorka varhanních koncertů v západočeském regionu. V rámci prvního slavnostního večera varhanního festivalu v Olomouci jí bude partnerem Komorní orchestr Moravské filharmonie.

 

6. září 2021, Katedrála sv. Václava

Na italské vlně

(Marcel Dupré, Ottorino Respighi, Marco Enrico Bossi, Eugenio Maria Fagiani)

Varhanní tvorba nejvýznamnějších italských skladatelů, kteří pro tento nástroj komponovali, zazní v podání italského hudebníka Eugenia Marii Fagianiho. Tento umělec patří k nejžádanějším italským varhaníkům, koncertuje po celém světě a také se podílí na organizaci několika varhanních festivalů v Evropě a v Asii. V rámci programu svého olomouckého recitálu se představí i jako vynikající skladatel.

 

9. září 2021, Katedrála sv. Václava

Gregoriánský chorál inspirující

(Gregoriánský chorál, Marcel Dupré, Maurice Duruflé, improvizace)

Gregoriánský chorál je jedním z nejsilnějších inspiračních zdrojů působících na varhanní hudbu v celých jejich dějinách a proto nepřekvapí, že v mnoha chrámech Evropy stále znějí společně. Takovýto působivý dialog olomouckému publiku představí pařížský varhaník mezinárodního renomé Frederic Blanc, který je kromě své intenzivní koncertní a pedagogické činnosti známý také jako výtečný improvizátor. Společně s Blancem vystoupí vokální těleso Svatomichalská gregoriánská schola Brno.

 

13. září 2021, Katedrála sv. Václava

Tajemství varhanní improvizace

(Johann Sebastian Bach, Max Reger, Franz Josef Stoiber)

Franz Josef Stoiber je dómským varhaníkem v Řezně. Nedávno se dočkal dokončení nových tamních katedrálních varhan, za kterými nyní putují davy varhanních nadšenců i koncertní varhaníci z celého světa. Současně vyučuje na tamní Katolické vysoké hudební škole církevní hudby. Je vynikajícím improvizátorem i interpretem varhanní hudby.

 

16. září 2021, Katedrála sv. Václava

Boží velikost ve varhanní hudbě

(Marcel Dupré, Jeanne Demessieux, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns, Julius Reubke)

Nathan Laube je jedním z nejžádanějších varhaníků dnešní doby. Pravidelně a s velkým úspěchem koncertuje v nejproslulejších světových chrámech. Jako renomovaný pedagog vyučuje hru na varhany na řadě vzdělávacích institucí ve Spojených státech i v Evropě. V roce 2016 obdržel prestižní cenu Grammy za nejlepší nahrávku klasické hudby. Vyniká jak brilantností své hráčské techniky a přesvědčivostí umělecké interpretace, tak kreativitou, pokud jde o výběr skladeb pro koncertní vystoupení. Do olomoucké katedrály přijíždí představit nesmírně zajímavý koncertní program.

www.mfo.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024