čtvrtek
3. prosince 2020
svátek slaví Svatoslav
Jana Šrejma Kačírková
© Archiv pořadateleSopranistka Jana Šrejma Kačírková získala třetí cenu Thálie

PRAHA: Pěvkyně se tak stala historicky první ženou, která ve svém oboru získala tuto cenu již potřetí. Sopranistka byla oceněna za přesvědčivý a mimořádný výkon v roli Juliette v operách Tři fragmenty z Juliette/Lidský hlas, kterou v režii Davida Radoka nastudovala v Národním divadle Brno.

Autor článku: 
Martina Fišerová

Byla to doposud největší výzva a nejnáročnější role v mé dosavadní kariéře“, řekla Šrejma Kačírková. „Nejen proto, že zpívám ve francouzštině, kterou jsem zatím neovládala, ale hlavně proto, že jsem na jevišti po celou dobu sama a inscenace tak stojí a padá s mým výkonem“, dodala.

Odborná porota ocenila nejen její pěvecký výkon…  v obou partech rozvinula svůj soprán oplývající jiskrností i dramatickou naléhavostí…, tak její herecké ztvárnění …vyjádřila jak rozverně bezstarostnou ženskou koketerii Julietty, tak osamělost ženy, která se ve snaze zachránit vztah zmítá mezi zdrceným zoufalstvím a záblesky naděje. Chválou na představení nešetřila ani kritika.

Český houslový virtuóz Pavel Šporcl, ředitel a jednatel agentury ŠPORCL ARTS Agency, která pěvkyni zastupuje, dodává: „Janu jsem v této roli viděl a její výkon byl fenomenální. Motto naší agentury je Když hvězdy září a v případě Jany Šrejmy Kačírkové to platí stoprocentně. Thálie je tak naprosto zasloužená."

Jana Šrejma Kačírková se v roce 2006 stala hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a od roku 2010 zde působila jako stálá členka souboru opery. Je stálým hostem Národního divadla v Praze a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Od roku 2016 je stálou členkou souboru Národního divadla Brno. Ve svém repertoáru má řadu hlavních rolí, za které získala prestižní ocenění – kromě tří cen Thálie v roce 2012 za ztvárnění role Julie z opery Romeo a Julie Ch. Gounoda, v roce 2013 za mimořádný jevištní výkon v titulní roli Anna Bolena ve stejnojmenné opeře G. Donizzetiho a v roce 2020 za mimořádné ztvárnění role Juliette v operách Tři fragmenty z Juliette/Lidský hlas B. Martinů a F. Poulenca má čtyři ocenění Jihočeských Thálií a čestnou cenu festivalu Opera 2013 „Libuška“ za mimořádnou interpretaci v roli Gilda z opery Rigoletto G. Verdiho. V roce 2013 byla oceněna Výroční cenou Opery Plus.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7. prosince slavnostní benefiční koncert. Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonie ho divákům zprostředkuje živě díky online přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika. Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.

Celá ČR, Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.12.2020

ČR: Jak se potýká s dopadem koronaviru umělecká sféra a do jaké míry jednotlivým oborům může pomoci dotační program COVID-Kultura II? Dosáhne na něj každý, kdo má nárok? Zeptali jsme se Jana Julínka, zakladatele a vedoucího Divadla RePublika.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Ostatní
Nepřehlédněte
02.12.2020

ČR-PRAHA: Kde roste nejstarší pražský strom? Jak se střílelo pražské poledne? Kam se ztratil originál zakládací listiny Karlovy univerzity? Kdo byl pivní král? A devadesát dalších příběhů z historie staré Prahy přináší kniha oblíbená u čtenářů i průvodců po Praze. Vydává Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
01.12.2020

BOHUMÍN: Koronavirus a s ním související přísná hygienická opatření nikoho nešetří. Bohumínští kvůli němu letos přišli o tradiční vánoční jarmark i rozsvěcování vánočních stromů s koncertem a ohňostrojem. Obě akce byly v plánu o předešlém víkendu. Letošní první adventní neděli tak lidé rozjímali doma a slavnostně nazdobené stromy na zdejším náměstí T. G. Masaryka rozsvítili elektrikáři v tichosti a bez diváků. Tereza Rezková, která Bohumíňákům měla u této příležitosti zazpívat, vzkázala, že dorazí příští rok.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
03.12.2020