čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
Soňa Červená
© Hana Smejkalová



Soňa Červená podpoří mladé umělce

ČR: Soňa Červená, legendární operní pěvkyně a herečka, u příležitosti svých 95. narozenin zakládá nadační fond, který se zaměří na podporu talentovaných hudebníků a zpěváků – to vše v oboru klasiky.

Autor článku: 
Janovská

„Přes všechny rány mě Osud narežíroval, jak nejlépe mohl, obdaroval mě – a já se teď rozhodla o všechny dary se podělit,“ uvádí Soňa Červená. Spolu s předními osobnostmi české vážné hudby a divadla budou vyhledávat talentované umělce a zpěváky, kterým nabídnou jak finanční, tak profesní podporu. V této umělecké radě Nadačního fondu Soni Červené zasednou například pěvci Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková, ředitel Opery Národního divadla Per Boye Hansen, dirigenti Václav Luks a Jakub Hrůša, odborní publicisté, hudební a divadelní manažeři a mnoho dalších.

„Fond jsme založili společně s přáteli z nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, kteří se postarají o administrativní zázemí a pokryjí finanční chod mého fondu tak, aby veškeré vložené a dále získané prostředky směřovaly skutečně jen a pouze na podporu talentovaných umělců,“ popisuje Soňa Červená, která také vložila do svého fondu určitou finanční částku, jež je určena na podporu talentů. „Nadační fond Soni Červené je mým darem české kultuře,“ dodává.

„Soňa Červená je jedinečná osobnost českého umění, která prožívá kariéru lemovanou úspěchy, zážitky a fantastickými výkony. Nadto celý svůj život ve světě propaguje českou kulturu a talenty. Proto je nám ctí a považujeme za samozřejmé, že jí pomůžeme s chodem nadačního fondu a spolu s ní podpoříme další talentované hudebníky,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který sdružuje privátní mecenáše kultury.

Fond byl slavnostně představen 9. září ve Státní opeře. Více informací o fondu naleznete na www.nfsc.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Navzdory pandemii se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové rozhodla, uskutečnit Velký knižní čtvrtek alespoň online. Ve spolupráci s nakladatelství Kosmas  prezentuje čtené úryvky z TOP šestnácti titulů na svém YouTube a FB. Od 15. října se na obou médiích po dobu několika dní budou objevovat krátké čtené ukázky toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020