pátek
19. července 2024
svátek slaví Čeněk
Logo
© Divadlo Drak



Slož si - nová hra v nové sezoně Divadla Drak je dobrodružnou cestou od zvuku k hudbě

HRADEC KRÁLOVÉ: Nedílnou součástí repertoáru Divadla Drak je tvorba pro nejmenší diváky. A právě pro ně vznikla na studiové scéně divadla inscenace Slož si. Tento zvukově pohybový koncert pro čtyři herečky se vydává po stopách velké záhady jménem hudba. Co to vlastně hudba je? A jak vzniká? Na tyto otázky odpoví dětem od tří let první drakovská premiéra sezóny 2021/2022. Divadlo ji uvede dvakrát po sobě v sobotu 6. 11. 2021 od 16.00 a 18.00 hodin ve Studiu Divadla Drak. Tvůrci inscenace, hudební skladatel Daniel Čámský, autor libreta Karel Kratochvíl a režisér Jakub Vašíček, ve své novince pozvou malé diváky na dobrodružnou cestu od prvního nádechu po první koncert. Průvodkyněmi jim budou herečky Divadla Drak Petra Cicáková, Barbara Jarkovská Humel, Pavla Lustyková a Edita Valášková.

06.11.2021
16:00
Autor článku: 
Divadlo Drak

„Při tvorbě libreta inscenace a dramaturgicko-režijního konceptu jsme si kladli otázky jak děti vnímají zvuky a šumy, které je každý den obklopují, zda si je spojují se zážitky, vůněmi, pohybem nebo pocity a kudy vede cesta od nechtěného slyšení po soustředěné posluchačství. Inscenace Slož si skládá divadelní obraz hudby od prvních nahodilých a náhodných zvuků po společnou a uvědomělou skladbu,“ řekl k projektu režisér a spoluautor dramaturgicko-režijního konceptu Jakub Vašíček.

Princip skládáni se promítá i v scénografickém řešení inscenace navrženém Terezou Vašíčkovou. Ta vytvořila scénografii připomínající velkou stavebnici, která se skládá z 25 velkých dřevěných kostek. Kostky to však nejsou tak docela obyčejné a skrývají mnohá překvapení. Diváci jsou usazeni kolem čtyř stran čtvercového hracího prostoru. Díky přirozené interakci se tak stávají součástí představení a spolu se čtveřicí aktérek se „vydávají na cestu, na jejímž začátku není nic než zmatek, zatímco na konci čeká společná skladba, živý koncert, divadelní obraz hudby“. Hudba je tématem i hybatelem veškerého dění a pro inscenaci ji složil Daniel Čámský. V plné míře přitom využil muzikálnosti členek uměleckého souboru divadla.

„Variabilního prostoru našeho Studia chceme pravidelně využívat k tomu, abychom si vyzkoušeli a hledali jiné způsoby divadelního vyprávění, než které umožňuje tradiční uspořádání hlediště a jeviště. Bylo tomu tak třeba u inscenace Cesta určené dospívajícímu publiku a nyní se naopak zase jiným způsobem obracíme na úplně nejmenší diváky. Věříme, že jim tak připravíme nevšední zážitek, který je nadchne nejen pro hudbu a hudbu na divadle, ale i pro divadlo jako takové,“ uvedl k premiéře inscenace ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024