úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
pozvánka na akci
© zdroj: Památník písemnictví na MoravěSkrytá paměť Moravy čeká na vítěze

RAJHRAD: Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní literární soutěže Skrytá paměť Moravy bude hostit v pátek 14. června od 13 hodin Památník písemnictví na Moravě, sídlící v benediktinském klášteře v Rajhradě. Letošní soutěžní téma „Voda má, voda má…“ inspirovalo 173 žáků a studentů k napsání povídek, pohádek, úvah i referátů.

14.06.2019
13:00
Autor článku: 
TZ/ika

Pravidlům vyhovělo 162 textů: 106 příspěvků v mladší kategorii (12–15 let), 56 příspěvků ve druhé kategorii (16–19 let). Soutěži oslovila autory v devíti krajích České republiky, jeden příspěvek přišel ze Slovenska. Tradičně nejvíce účastníků se zapojilo v Jihomoravském kraji, nové příznivce ale soutěž našla také v kraji Moravskoslezském, Zlínském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém.

Literární pokusy hodnotila na začátku května odborná porota ve složení: Olga Jeřábková, novinářka a redaktorka Českého rozhlasu, Romana Macháčková z Moravské zemské knihovny, historik Tomáš Jeřábek, spisovatel Richard Skolek a Libor Kalina, vedoucí Památníku písemnictví na Moravě. V obou kategoriích porota nominovala na ocenění pět textů, jména autorů však zůstávají až do poloviny června tajná.

Téma „Voda má, voda má…“ nabídlo řadu souvislostí. Některé si zájemci zkusili literárně zpracovat prostřednictvím seminářů tvůrčího psaní. Přímo na školách a v knihovnách po celé Moravě je pod názvem Krocení literární múzy v průběhu jarních měsíců lektorovali kurátoři Památníku. Praktických kurzů se zúčastnilo rekordních 1 287 mladých pisatelů.

Během slavnostního odpoledne budou finalistům soutěže uděleny ceny a čestná uznání za přítomnosti Ing. Tomáše Soukala, člena Rady Jihomoravského kraje. Součástí programu bude také autorské čtení tří nejlepších příspěvků v každé kategorii. Vedle mladých literátů se představí dětská hudební skupina Pružiny z Boskovic, programem přítomné provede herec a moderátor Jan Adámek. Po oficiální části je zájemce připravena komentovaná prohlídka stálých expozic Památníku písemnictví na Moravě a historické benediktinské knihovny.

SOUTĚŽ: Skrytá paměť Moravy

VYHLAŠOVATEL: Rada Jihomoravského kraje

ORGANIZÁTOŘI: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace, pobočka Památník písemnictví na Moravě

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ: 14. 6. 2019, od 13 hodin, Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

Zdroj: Mgr. Miroslava Šudomová, http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020