čtvrtek
4. března 2021
svátek slaví Stela
Členové hodnoticí komise s autorem výstavy
© Zdroj: archiv muzeaSemilské muzeum soutěží o nejlepší výstavu

SEMILY: Výstava Bílá místa konce války 1944-45 je pro semilské muzeum jedním z nejnáročnějších projektů historických výstav, které v poslední době realizovalo. Z tohoto důvodu se rozhodlo výstavu přihlásit do soutěže Gloria musaealis pořádané Asociací muzeí a galerií ČR.

Autor článku: 
Miroslav Šnaiberk

Soutěž si klade za cíl upozornit veřejnost na výjimečné výkony muzejních institucí při tvorbě výstav, prezentování sbírek v odborných publikacích nebo při záchraně a zpřístupňování objektů kulturního dědictví. Ocenění se udělují ve třech kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Autorem výstavy Bílá místa konce války 1944-45, a to nejen po obsahové stránce, ale i samotné instalace, je muzejní historik Tomáš Chvátal. Do soutěže jsme se přihlásili v kategoriích Muzejní výstava roku a Muzejní publikace roku se stejnojmennou knihou vydanou v loňském roce.

Ve středu 10. února 2021 navštívila semilské muzeum devítičlenná komise, která hodnotí přihlášené projekty. Obvykle bývají výsledky vyhlášeny v Den muzeí 18. května, ale vzhledem k epidemiologické situaci není tento termín jistý. Konkurence je vždy značná, ale i z důvodu vynaložené práce a snahy upozornit na výstavní projekty přesahující hranice regionu jsme se do soutěže přihlásili. S ohledem na složitá protikoronavirová opatření jsme také požádali prostřednictvím města Semily Ministerstvo kultury ČR o grantovou podporu na virtualizaci této výstavy formou 3D prohlídky tak, aby se její podoba uchovala natrvalo. Za ideálního stavbu bychom pak v budoucnosti rádi vždy virtualizovali zásadní výstavy s regionálně historickou tematikou. Tak nám držte palce!

Miroslav Šnaiberk

Ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, p.o.

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Přinášíme poslední příspěvek do naší ankety. I když je před námi nejistá doba, přece jen neztrácíme naději, že vám za nějaký čas budeme moci nabídnout její pokračování: Kultura po pandemii – cesta z krize. Na závěr reflexe kulturní a umělecké scény v časech pandemie jsme požádali o odpověď na otázku, jak se potýká s dopadem koronaviru muzejní sféra, Jana Hrubeckého - odborného pracovníka Muzea Východních Čech v Hradci Králové.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Nepřehlédněte
04.03.2021

ČR: Jiří Schelinger – muž podmanivého charismatu a majitel nezaměnitelného chrapláku bez diskuze platí za ikonu československého hardrocku 70. let 20. století. Jeho písně a alba, jež natočil se Skupinou Františka Ringo Čecha, odolávají vrypům zubu času a i po několika desetiletích platí za skutečné majstrštyky nejen v rámci žánru. V roce Schelingerova dvojitého jubilea (*6. 3. 1951 / †13. 4. 1981) vše zmíněné připomíná a znovu stvrzuje LP reedice dnes již legendárního alba Hrrr na ně.... Ta nyní vychází u Supraphonu v novém remasteru, ale jinak v podobě maximálně blízké prvnímu vydání v roce 1977, tedy včetně různých průpovídek a špílců, s pečlivě rekonstruovaným obalem, doplněným vzpomínkovými texty a dobovými fotografiemi Otto Dlaboly. Nalaďte se video teaserem: http://y2u.be/mKXs6hHPlCk

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
04.03.2021

ČR: „Fascinující kniha. Pokud máte děti, všeho nechte a kupte si ji,“ doporučil britský deník The Times knihu The Cyber Effect světově proslulé kyberpsycholožky Mary Aiken. Bestseller věnovaný nástrahám online světa vychází nyní konečně i v češtině. Pod názvem Nebezpečný efekt ho vydává Nakladatelství ZEĎ. Poutavě napsaná kniha by měla být povinnou četbou zejména pro rodiče dětí a teenagerů, kteří nechtějí své potomky vydat všanc svodům a hrozbám internetu. Publikace vyhlášená časopisem Time coby Kniha roku v kategorii „Myšlení“ a oceněná respektovaným vědeckým časopisem Nature vychází 18. března v rámci Velkého knižního čtvrtku. Objednávat ji lze už teď na www.knihyzed.cz

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.03.2021

BRNO: Moravská zemská knihovna v Brně na základě pověření ministra kultury České republiky vyhlašuje přijímání nominací na cenu Premia Bohemica. Cena je určena zahraničnímu bohemistovi, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
02.03.2021