pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Plakát festivalu
© Zdroj: www.loutkarskachrudim.cz



Sedmdesátá první Loutkářská Chrudim bude věnována 130. výročí narození Josefa Skupy

CHRUDIM: Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor i podvečerní koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim. Jeho 71. ročník začíná ve čtvrtek 30. června a končí ve středu 6. července. Kromě patnácti inscenací hlavního programu mohou návštěvníci zhlédnout další inscenace v bohatém Open programu festivalu. V jeho rámci mohou diváci sledovat současnou podobu loutkového divadla a široké možnosti tohoto divadelního druhu, který byl v prosinci roku 2016 zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.  

od 30.06.2022 do 06.07.2022
Autor článku: 
Tomáš Čivrný

Chrudimskému festivalu loutkového divadla předcházelo deset postupových přehlídek. Z nich vybraly odborné poroty a programová rada festivalu do hlavního programu patnáct nejzajímavějších inscenací letošní sezony. Inspirativní část festivalu tvoří další čtyři desítky inscenací českých a slovenských nezávislých a statutárních profesionálních divadel jako například divadlo LaPutyka, slovenské Divadlo Houže, legendární Buchty a loutky, Divadlo DRAK z Hradce Králové, Naivní divadlo z Liberce, brněnské divadlo Radost, těšínské divadlo Bajka, studenti KALD DAMU, francouzská loutkářka Isabelle Durand a v neposlední řadě i zajímavé inscenace amatérských loutkářů.

„Důležitou částí festivalu je vzdělávání. Letošní ročník nabízí pod vedením zkušených profesionálů osmnáct odborných šestidenních seminářů pro více než 250 frekventantů. Potěšující je účast mladých zájemců o loutkové divadlo, která tvoří více než polovinu účastníků,“ říká odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a programový ředitel festivalu Michal Drtina a dodává: „Jsem rád, že si letos můžeme v rámci semináře tradičního loutkářství připomenout s hosty Divadla Spejbla a Hurvínka 130. výročí narození Josefa Skupy, zakladatele tohoto divadla“.

Pestrou nabídku několika desítek inscenací festivalu rozšiřuje bohatý doprovodný program, který tvoří loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, plenérová představení a koncerty. „Nejen pro rodiny s dětmi jsou připraveny rukodělné a divadelní dílny zaHRAda, Loutkové městečko, dílna kolážové animace či dřevěná dílna Báry Hubené. Pro děti od 8 do 11 let je i letos připraven šestidenní loutkový příměstský tábor,“ říká Drtina a dodává: „Úvodní loutkářský štrúdl se bude opět konat až v podvečerních hodinách. Začne u letního kina po ukončení představení Kaleidoscop Cirku LaPutyka a skončí v Klášterních zahradách oficiálním zahájením festivalu s bohatým programem loutkových inscenací a ohňovou show.“ Aktuální program najdete na internetových stránkách festivalu www.loutkarskachrudim.cz.

Celostátní přehlídka amatérského loutkářství se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D.

Přehlídku pořádají z pověření Ministerstva kultury České republiky NIPOS, útvar ARTAMA a město Chrudim ve spolupráci se Spolkem pro vydávání časopisu Loutkář. Finančně se vedle Ministerstva kultury České republiky podílí město Chrudim, Pardubický kraj, Státní fond kultury České republiky a sami účastníci festivalu. Místním pořadatelem je Chrudimská beseda, kulturní zařízení města.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024