pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Masarykovo náměstí - Uherské Hradiště 1989
© Ladislav Chvalkovský



Sametová revoluce v Uherském Hradišti

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti představí publikaci a otevře výstavu o sametové revoluci.

od 14.11.2019 do 15.03.2020
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Sametová revoluce patří bezesporu k vrcholným okamžikům v československých dějinách 20. století. Byla součástí širšího demokratizačního hnutí v zemích východního bloku, které vedlo k pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě a k rozpadu Sovětského svazu. Výročí třiceti let od těchto dramatických událostí je možností připomenout si tuto dobu politické a společenské turbulence, hektické práce i zjitřených emocí.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ve spolupráci s městem Uherské Hradiště připravilo výstavu Sametová revoluce v Uherském Hradišti, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu 2019 ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea. Je určena nejen těm, kteří listopadové a prosincové události roku 1989 sami prožili, ale především těm, kteří je mohou znát pouze z vyprávění svých rodičů a prarodičů. „Výstava prostřednictvím časové osy nejprve připomene první protirežimní vystoupení v roce 1988 (svíčkovou demonstraci v Bratislavě nebo vůbec první povolenou demonstraci na Škroupově náměstí v Praze) a postupně všechny významné události roku 1989 – od Palachova týdne v lednu přes zveřejnění petice Několik vět v červnu, zásah na Národní třídě 17. listopadu až po zvolení Václava Havla prezidentem Československé republiky 29. prosince,“ představil Pavel Portl, historik Slováckého muzea, svou autorskou výstavu.

Kromě základních faktů o revoluci v republice a jaké události jí předcházely, se Portl hlavně zaměřuje na dění v Uherském Hradišti. „Ve videozáznamech budou vzpomínat pamětníci a tehdejší protagonisté listopadových a prosincových událostí – například mluvčí uherskohradišťského Občanského fóra Igor Stránský a Jan Gogola, programový šéf klubu UHáčko ve Starém Městě Michal Stránský, a také Ladislav Šupka, první polistopadový starosta Uherského Hradiště. Jejich vzpomínky doplní fotografie Jakuba Jekla a Ladislava Chvalkovského, kteří svými objektivy zdokumentovali průběh generální stávky na Masarykově náměstí 27. listopadu nebo akci Vánoce s fórem, uskutečněnou 20. prosince,“ doplňuje Portl, přičemž přiznává, že jejich snímky jsou nejen jedinečným dokumentem dění, ale i tehdejší atmosféry radosti a naděje, která vyzařuje z obličejů lidí demonstrujících za svobodu.   

Epilog výstavy bude věnován prvním svobodným polistopadovým volbám, což byl jeden ze dvou hlavních požadavků demonstrantů, spolu s vypuštěním ústavního článku o vedoucí úloze komunistické strany ve společnosti. Parlamentní volby se konaly v červnu 1990, avšak pozornost bude soustředěna především na komunální volby v listopadu a jejich výsledek v Uherském Hradišti.

Současně s výstavou vydá město Uherské Hradiště publikaci o sametové revoluci. Připravil ji taktéž historik Slováckého muzea Pavel Portl ve spolupráci s pamětníky a protagonisty listopadových událostí. Vedle textů bude více než stostránková kniha obsahovat především dobové fotografie, z nichž většina dosud nebyla publikována, a také dokumenty (letáky s hesly, plakáty, vtipy) z fondu Slováckého muzea, které v té době pracovníci muzea doslova sbírali na ulicích.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024