neděle
19. ledna 2025
svátek slaví Doubravka



Rozhodování o existenci krumlovské točny v Seville

ČESKÝ KRUMLOV: Ve španělské Seville se dnes 23. června 2009 rozhoduje mimo jiné i o budoucnosti otáčivého hlediště v  zahradě zámku v Českém Krumlově. Ministerstvo kultury údajně zaslalo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví (UNESCO) zprávu, podle které má být točna do konce roku ze zahrady odstraněna.

Pokud UNESCO zprávu obdrželo a schválí ji, nynější otáčivé hlediště v Českém Krumlově zanikne. Na odstranění točny se stát s UNESCO dohodl po zařazení Českého Krumlova na seznam světového dědictví v roce 1992. Mělo ase tak stát do roku 1999, ministerstvo kultury však rozhodlo o prodloužení její životnosti nejprve o pět let, později se lhůta posunula na konec roku 2006 a ministr kultury Vítězslav Jandák v lednu 2006 oddálil konec současného hlediště ještě o další dva roky.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola podporuje zachování točny. „Otáčko je neodmyslitelně spjato z Českým Krumlovem. Měli bychom všichni trvat na tom, aby v Krumlově zůstalo. Zachování otáčivého hlediště v Krumlově rozhodně není proti zájmům UNESCO. Je v zájmu Jihočeského kraje, rozvoje cestovního ruchu, rozvoje Českokrumlovska," uvedl k problému hejtman Zimol a dodal: „Otázka točny je značně zamotaná a přiznám se, že všichni kdo se tváří, že tomu rozumí, jsou mi podezřelí. Možná si tam někdo hraje svoje vlastní hry. Jestli to tak je, tyto zájmy by měly být jasně identifikovány. Otáčko do Krumlova prostě patří. Zahrada v této podobě je stará necelých 300 let, z toho točna tam stojí více než 50 let a to už je i z pohledu ´života parku´ dlouhá doba."

Otáčivé hlediště využívá pro své inscenace Jihočeské divadlo. Loni přestavení na točně navštívilo přes 55 tisíc diváků. Od zahájení provozu v roce 1958 zahradní divadlo přilákalo více než 1,7 milionu diváků.

 

Na stránkách ministerstva kultury najdete k problematice aktuální vyjádření

 

 

Zdroj: TZ, foto www.ckrumlov.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...