středa
19. ledna 2022
svátek slaví Doubravka
Pohodlné století, studio Petrohrad, byt Krausových
© Archiv pořadatelePromosnímek o Loosových interiérech ovládl řecký filmový festival Amorgos Tourism Film Festival

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Autor článku: 
Petra Vomelová

Video se záběry z připravovaného filmu Pohodlné století od Studia Petrohrad slaví již druhý velký úspěch za sebou. Na začátku letošního roku snímek získal hlavní cenu v národní soutěži Tourfilm 2021 pořádané agenturou CzechTourism, která ho prezentovala právě na řeckém festivalu. „Z výhry mám velkou radost. Je to krásný předvánoční dárek, a to i pro Loosovy interiéry, které si propagaci na mezinárodní úrovni zaslouží,“ uvedla Anna Gaierová z městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS, jež stála u zrodu spotu a zároveň provozuje komentované prohlídky po plzeňských interiérech od věhlasného architekta Adolfa Loose. Vedle Loosovy architektury spot prezentuje i dějinné události a s nimi související osudy původních obyvatel těchto interiérů. „Právě tato kombinace u návštěvníků při komentovaných prohlídkách vyvolává silné emoce, pravděpodobně zarezonovala i u porotců, stejně jako k dokonalosti dovedená vizuální stránka snímku,“ prozradila Gaierová.

Mezinárodní filmový festival Amorgos od roku 2010 každoročně organizuje Ženské kulturní sdružení Amorgos. Cílem festivalu je vytvořit mezinárodní platformu pro zlepšení celosvětového cestovního ruchu prostřednictvím audiovizuálních médií a odměnit nejlepší světové cestovatelské filmy a videa. Filmový festival Amorgos je členem Mezinárodního výboru cestovatelských filmových festivalů, který sídlí ve Vídni, městě, kde světoznámý architekt českého původu Adolf Loos tvořil, žil a kde je také pohřben.

Promosnímek si můžete prohlédnout zde.

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022