pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© Banner



Projekt SametOVA!!!

OSTRAVA: Sedmnáctý listopad 1989 změnil podobu naší země, otevřely se hranice, skončila cenzura. Proměnila se také Ostrava. Tento významný milník moderní historie si, stejně jako v minulých letech, připomene i město Ostrava. Skončilo cenzurování umělců a jen na nich záleželo, jak, kde a s čím se prosadili. Dokázali lidé a samotné město Ostrava využít nové možnosti?

Autor článku: 
luk
 
Organizátoři pozvali k rozhovoru jedenáct osobností z různých oblastí politiky a umění. Jedenáct různých osobností se v talkshow s Petrem Bohušem podělí o různé životní zkušenosti a názory. Někteří z nich se aktivně zapojili do událostí listopadu 1989, jiní výrazným způsobem zasáhli do formování a podoby města v následujících třiceti letech, další se narodili po roce 1989, ale jsou uznávanými umělci, anebo se do Ostravy přistěhovali a mohou nám nastavit zrcadlo.

Postupně odtajní jedenáct rozhovorů. Ne vždy je možné se všemi  názory a životními postoji a činy souhlasit,  ale je třeba si cenit možnosti, kterou minulé generace neměly. Žít ve společnosti, která je otevřena svobodné diskuzi a dává nám možnost svobodně mluvit a ptát se, aniž by za to hrozil postih nám nebo našim dětem. Svobodě, která zde před rokem 1989 nebyla.

Prvním hostem je Jaromír Nohavica, se kterým se na rok 1989 a 30 uplynulých let podíváme z nadhledu. Premiérový díl bude ke zhlédnutí vždy ve čtvrtek v poledne na FB nebo na www.ostrava30.cz  Přímý link na video s Jarkem Nohavicou najdete zde.

Již v květnu letošního roku schválili ostravští zastupitelé finanční podporu na realizaci 18 projektů z výzvy „30 let od sametové revoluce – 30 let svobodné tvorby“ v celkové hodnotě 685 tisíc korun. Tyto akce jsou průběžně realizovány jednotlivými organizacemi na území města Ostravy. 

Kromě událostí z roku 1989 se město zaměří i na následující tři dekády svého rozvoje. Vedle akcí organizovaných přímo magistrátem města se k projektu SametOVA!!! připojily zhruba tři desítky kulturních a vzdělávacích organizací, které kromě vlastních akcí vytvoří i základy čtyřdenního programu na Masarykově náměstí. Celková cena programu nepřesáhne milion korun.

SametOVA!!! NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ (15. - 18. listopad)

Vyvrcholením projektu bude kulturní a vzdělávací program na Masarykově náměstí ve dnech 15. - 18. listopadu. V centrální části náměstí bude umístěn tematický prostorný stan, v němž se po dobu čtyř dní budou konat besedy, koncerty, veřejná čtení, divadelní přenosy, veřejné filmové projekce, workshopy nebo koncerty. V koordinaci s městem Ostravou je připravuje zhruba třicet kulturních a společenských organizací, univerzit a škol. Prostorově bude areál vždy uzpůsoben aktuální programové náplni a po celou dobu konání bude k dispozici například galerie nebo kavárna.  

Do přípravy programu na Masarykově náměstí jsou v současné chvíli zapojeni: Národní divadlo moravskoslezské, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče, Centrum PANT, Antikvariát a Klub Fiducia, Ostravská univerzita, Vysoká škola Báňská – Technická univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Ostravský divadelní archiv, Česká televize Ostrava, Český rozhlas Ostrava, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Svatováclavský hudební festival, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Dům Knihy KNIHCENTRUM, Archiv města Ostravy, Okrašlovací spolek za krásnou Ostravu, Gymnázium P. Tigrida, Gymnázium O. Havlové, společnosti EDUCA24 a Cinerité. Dalšími partnery jsou Dolní Vítkovice, Divadlo loutek Ostrava, festival Meat Design. 

Přehled akcí, které se konají na území města Ostravy, je k dispozici na speciálních webových stránkách www.ostrava30.cz.  

 

Zdroj a přehled akcí organizovaných přímo městem Ostravou najdete ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024