čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Ze slavnostního vyhodnocení projektu Příběhy našich sousedů
© Renata Jílková



Příběhy našich sousedů očima porotce hodnotící komise

VYSOKÉ MÝTO: V pondělí 21. února proběhlo v prostorách vysokomýtského Šemberova divadla slavnostní představení projektů Příběhy našich sousedů. Týmy žáků pod vedením učitele a koordinátora z organizace Paměť národa ze základních škol z Vysokého Mýta, Brandýsa nad Orlicí a Ústí nad Orlicí a víceletého gymnázia ve Vysokém Mýtě představilo šest příběhů. Každý z nich je výpovědí o jednom pamětníkovi. Skupinky dětí měly možnost vyzkoušet si na vlastní kůži nelehkou činnost badatele, musely se naučit pracovat s diktafonem, skenovat archivní materiály, přibližující danou osobu. Součástí dobře zpracovaného projektu je odevzdaný životopis, audiomedailonek.

Autor článku: 
Soňa Krátká

V rámci slavnostního finále pak týmy přiblíží vybrané osobnosti formou divadelního představení nebo počítačové prezentace. A to vše v přítomnosti pamětníků samotných, zástupců měst, škol i rodinných příslušníků, ale také před zraky zcela neznámých lidí v čele s porotou. Letos jsem už podruhé měla tu možnost zasednout v porotě a věřte, že je to úkol nelehký. Musím mít na vědomí, že neposuzuji historické souvislosti – týmy mají k dispozici historiky a ti stále kontrolují a vysvětlují kontext příběhu a dějin.

A tak je mým úkolem hodnotit celkové podání, srozumitelnost příběhu, kvalitu veškerého materiálu. Vždy je, alespoň podle mého názoru, výhrou samotný fakt, že žáci jsou ochotní dělat cosi navíc mimo nutný školní rámec. Jsem také přesvědčena, že spolupráce obohatí obě strany – pamětníka i tým mladých badatelů. A tak jsou vítězi vždy všichni.

Pokud bych ale měla vyzdvihnout alespoň dva příběhy, pak prvním je ten, který je věnován Františku Heuslerovi. Přiženil se do rodiny postižené tragédií holocaustu a sám v pramenech bádal. Jeden z členů autorského týmu přiznal, že bylo velmi emočně náročné číst data úmrtí osob zavražděných v koncentračním táboře. Dalším krásným příběhem bylo vyprávění o životě Jarmily Pantůčkové. Vzpomínky z konce války, z dětství a mládí. Zdánlivě obyčejný příběh obyčejných sousedů často mladým dětem řekne více než historici a nezáživné knihy. Vždy je mnohem lepší vyzkoušet si vše na vlastní kůži – to by jistě potvrdili všichni z týmů. A jak se to letos povedlo, si můžete v klidu, doma u kávy, prostudovat díky www. odkazu: https://www.pribehynasichsousedu.cz/ceska-trebova-usti-nad-orlici/orlickoustecko-2021-2022/

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024