neděle
5. ledna 2025
svátek slaví Dalimil
© Pozvánka



Přerovská muzejní noc

Autor článku: 
Mgr. Lubor Maloň

<p>PŘEROV: Příznivci muzejních nocí si opět přijdou na své. Již příští pátek, tedy 6. června, totiž zůstanou brány přerovského zámku otevřeny o něco déle, až do 23. hodin, a návštěvníci si budou moci prohlédnout jeho prostory v netradiční době a samozřejmě i netradičním způsobem.</p> <p>Stane se tak v rámci další z řady přerovských muzejních nocí, tentokrát nazvané, jako celý výstavní projekt, Za císaře pána a jeho rodinu. Akce se uskuteční v rámci kampaní Asociace muzeí a galerií České republiky Festival muzejních nocí a Muzea a Velká válka.<br />
Pořadatelé akce připravili pro návštěvníky zajímavý program, který souvisí výhradně s výstavním projektem Za císaře pána a jeho rodinu – Přerov na prahu 1. světové války. Ten představuje umění českých zemí a život města Přerova na počátku 20. století a ukazuje, jak 1. světová válka město a jeho obyvatele ovlivnila a zasáhla do jejich životů. Návštěvníci si budou moci za snížené vstupné (40/20 Kč) prohlédnout všechpět výstavních sálů, podívat se na večerní Přerov z výšky zámecké věže, navštívit muzejní promítárnu, zapojit se do hry Po stopách Velké války a zúčastnit se spolu se svými dětmi edukačního programu v doprovodu kostýmovaných lektorek. Tento lektorský program bude třikrát opakován, začne v 18, 19.30 a 21 hodin, potrvá 75 minut.<br />
Výstava Za císaře pána a jeho rodinu je rozdělená do čtyř tematických okruhů: Srdečné pozdravy<br /> z c. k. Přerova (každodennost Přerova před Velkou válkou), Ze všedního dne do uměleckých představ (umění a řemesla v letech 1900–1914), Do bouřného času (počátek 1. světové války na Přerovsku) a Za císaře, za vlast! (školství na Přerovsku v době 1. světové války). Každý návštěvník si v ní najde něco zajímavého, ať už dobové fotografie, předměty denní potřeby, informace o školách a školácích během války, dobové interiéry v některém z tehdejších uměleckých slohů nebo výrobky uměleckého řemesla. Navíc bude v provozu muzejní promítárna, kde kromě dobových obrázků (a možná i pohyblivých obrázků) bude znít hudba reprodukovaná starým gramofonem. A především pro děti je připravena soutěžní hra Po stopách Velké války, za jejíž zdárné absolvování získají sladkou odměnu. Aby ji získaly, musejí splnit úkoly na pěti stanovištích. Budou například odhalovat nepřátelského špiona, vyrábět papírové podešve (vložky) do vojenských bot a cupaninu do obvazů, plést kousek šály, házet na cíl, poznávat jedlé a nejedlé houby, sušit listy na vaření čaje a ukazovat své vědomosti o 1. světové válce.<br />
Vlastní muzejní noc bude probíhat v pátek 6. června od 18.00 do 23.00 hodin. Prodej vstupenek zahájí v ten samý den, v 17.50 hodin, skončí ve 22.30 hodin. Poté již nebude vstup do zámku dalším návštěvníkům umožněn.</p> <p> Mgr. Lubor Maloň<br />
vedoucí oddělení společenských věd<br />
Muzeum Komenského v Přerově, p. o.<br />
Horní náměstí 7<br />
750 11 Přerov<br />
e-mail: malon@prerovmuzeum.cz<br />
tel.: 581 250 534<br />
mobil: 724 947 542</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024