čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Snímek z pohádky
© Václav Čtvrtník



Premiérovou pohádku „O Maričce, která všechno vyzvonila“ uvede Divadlo ALFA také na Skupově Plzni.

PLZEŇ: Ach, ta Marička! Hezká je, hodná je, ale neudrží jazyk za zuby. A tak když její manžel Petro vyorá pytlík zlata, má kromě radosti i velkou starost: jak to zařídit, aby to Marička nevyzvonila a zlý správce jim zlato nesebral? Dramaturgyně Petra Kosová a umělecký šéf Divadla ALFA Tomsa Legierski spojili do jednoho příběhu dvě ukrajinské pohádky. V režii a výpravě Tomsy Legierského bude mít novinka „O Maričce, která všechno vyzvonila“ večerní premiéru v pátek 31. 5. v klubu Divadla ALFA. Hrát se bude také 12. 6. na festivalu Skupova Plzeň.

od 31.05.2024 do 12.06.2024
Autor článku: 
Daniela Vítová

Pohádka vznikala s ohledem na současnou situaci, kdy do základních škol přišla řada ukrajinských dětí, které musely utéct před válkou. „Doufáme, že jim pohádkou z jejich vlasti uděláme radost. Zároveň chceme českým dětem přiblížit kulturu jejich nových kamarádů,“ uvedla spoluautorka textu a dramaturgyně Alfy Petra Kosová.

„Pohádky jsou dětem vyprávěny po celém světě již od útlého dětství. Doprovází nás po celý život bez ohledu nato, v jaké době žijeme. Děti si v nich najdou představu, jak funguje svět a jak se v něm tvoří vztahy mezi lidmi. A především lidové pohádky bychom měli vnímat jako literární poklad, neboť jsou v nich uloženy stopy národní tradice. Proto uvedení nové inscenace na motivy lidových ukrajinských pohádek v Divadle ALFA vítám. České i ukrajinské děti si odnesou ponaučení ve smyslu pořekadla ‚mluviti stříbro, mlčeti zlato‘,“ řekla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Tvůrci se inspirovali knihou Pomsta Oleksy Dovbuše, Ukrajinské mýty, pohádky a pověsti (nakladatelství Argo, 2004). Na překladech pracovalo 11 ukrajinistů z Prahy, Brna a Olomouce, v čele s přední českou ukrajinistkou Ritou Lyons Kindlerovou, s níž plzeňští divadelníci při vzniku inscenace konzultovali jazyk a některé lokální kontexty.

Pohádka se původně jmenovala Prostořeká Paraska, druhou inspirací byla krátká pohádka Dněpr a Desna – u soutoku těchto řek se příběh odehrává. Jméno Paraska nakonec tvůrci změnili na jiné ukrajinské jméno, Maričku, která je srozumitelnější českému prostředí. „Také jsme změnili konec: v původní pohádce se Paraska polepší a zůstanou s Petrem žít ve vsi, v naší verzi je správce nového pána vyžene a musejí odejít. Jako naši noví ukrajinští sousedé, kteří museli opustit domov a odejít do bezpečí,“ prozradila Petra Kosová.

S loutkami hrají Lenka Lupínková a Josef Jelínek, hudbu složil Petr Vydarený a slova k písničkám napsala Blanka Josephová-Luňáková. Loutky, dekorace i kostýmy byly vyrobeny v dílnách divadla pod vedením Ivo Motejla Jelínka. Inscenace je určená dětem od 5 let a vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR.

Pohádku uvidí také návštěvníci Víkendu otevřených zahrad 8. 6. v 10:15 v klášterní zahradě na Jiráskově náměstí.

Na 35. ročníku festivalu Skupova Plzeň (12. – 16. 6. 2024) se čerstvá novinka Divadla ALFA stane součástí minisekce doprovodného programu, která ukáže, jak se válkana Ukrajině propisuje do repertoáru českých loutkových divadel. Kromě pohádky „O Maričce, která všechno vyzvonila“ se představí i společensky užitečné divadlo Krutý krtek, které nastudovalo s českými a ukrajinskými herci „Ukrajinské pohádky“.

Bienále Skupova Plzeň je především soutěžní přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkových divadel. Přináší ale také inspiraci v podobě zajímavých domácích i zahraničních představení, letos například z Koreje, Japonska nebo USA. Představí se také mezinárodní koprodukční inscenace v rámci evropského projektu

Connect Up 12+. Chystají se loutkářská setkání, tvůrčí umělecké dílny a workshopy, výstava indonéských loutek či koncerty.

Největší open air akcí festivalu bude 15. 6. Loutková Doubravka u Skupovy Plzně. Zábavný den plný divadelních, hudebních a tanečních představení, tvůrčích dílen, her a soutěží připravilo Divadlo ALFA spolu s městským obvodem Plzeň 4 ke 100. výročí připojení Doubravky k Plzni. „Divadlo ALFA je uznávaným divadlem nejen v rámci naší země, ale i v zahraničí. Je skvělé, že taková instituce sídlí právě v našem obvodě. Navíc má za sebou téměř šedesátiletou tradici. Moc se těším na loutková představení,“ říká starosta Čtyřky Tomáš Soukup.

Program zahájí v 10 hodin novocirkusové představení „Hvězdář“ souboru TUTOcirk. V 10:45 se představí folklórní soubor Jiskřička Plzeň a v 11 hodin zahraje Loutkové divadlo Špalíček „Čertovy nevěsty“ a „Varieté“. Po dalším vystoupení Jiskřičky přijde ve 13 hodin na řadu maňásková „rakvičkárna“ Divadla ALFA „Pan Kašpar a jeho povedená rodinka“. Korejský performer Lee Daeyeol předvede ve 14:30 svoji „Show with strings“, veselou směsici objektového divadla a klaunství pro všechny, kdo mají rádi hru s provázky zvanou „přebíračka“. V 16:00 sehraje divadlo LokVar rytířskou komedii „Aucassin a Nicoletta“ a v 17:30 vystoupí žáci ZUŠ Trnka s tanečním představením „Loutkář“. V 18 hodin začíná „Perníková chaloupka“ divadla TEArTR Rajdo. Závěr programu bude ve 20 hodin patřit modernímu zpracování her lidových loutkářů Don Šajn a Johanes Doktor Faust Divadla ALFA. Loutkářka Valerie Meiss bude od 11 do 17 hodin zvát do své telefonní budky, kde se odehrají krátká představení pro jednoho diváka.

A chybět nebudou ani tvůrčí dílny pro malé i velké. Loutku z recyklovaného odpadu si bude možné vyrobit v ateliéru „Dřevo ožije“ Vládi Sosny. Ze dřeva se bude tvořit v dílně Báry Hubené a z papíru v kreativní dílně Muzea loutek. Děti si na různých stanovištích užijí také hry, soutěže a zábavu. Po celý den budou k dispozici stánky s občerstvením. Program nemá „mokrou“ variantu a v případě velmi nepříznivého počasí se nebude konat. Vstup na Loutkovou Doubravku je zdarma.

Mezinárodní bienále 35. Skupova Plzeň se koná od 12. do 16. června a jeho centrem je pořádající Divadlo ALFA na Rokycanské třídě, hraje se ale i na dalších místech Plzně. Vstupenky je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka. Vstupenka do Divadla ALFA i na Skupovu Plzeň platí jako jízdenka MHD v Plzni - jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

 

web / FB /Instagram

www.skupovaplzen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024