úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Obří deskové hry
© Archiv pořadatelePremiérová výstava ve 14|15 Baťově institutu

ZLÍN: Snad žádná volnočasová aktivita nepropojuje generace tak dobře jako právě hraní deskových her. Odvěká zábava, která baví děti, mladé, dospělé i seniory. To dobře ví organizátoři letní výstavy s názvem OBŘÍ DESKOVÉ HRY A OPTICKÉ KLAMY, kterou mohou zájemci navštívit kdykoliv během letních prázdnin ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

od 01.07.2020 do 31.08.2020
Autor článku: 
Petra Štrofová

Nová hravá výstava vychází z úspěšného putovního Festivalu IQ Play. Na akci budou k vidění a také k vyzkoušení zvětšené deskové a společenské hry. Ty vznikly speciálně pro tuto výstavu anebo jsou tak vzácné, že jich existuje pouze pár kusů. Ukázky optických klamů byly vyrobeny dokonce přímo pro tuto letní akci. Všechny hry bude možné se naučit pomocí přehledných návodů nebo rad lektorů.

 „14|15 BAŤŮV INSTITUT již několik let spolupracuje s Inspirací Zlín a jsme rádi, že se u nás v letním období opět uskuteční výstava pro děti i dospělé. Máme zde ideální prostory pro hravé expozice včetně možnosti doprovodných programů na platformě. Výstava plná her a optických klamů láká na ukázky novinek, které tu budou mít svou premiéru a je natolik interaktivní, že zaujme každého. Navíc je v institutu k vidění spousta dalšího. Návštěvníci si mohou udělat výlet na celý den. V muzeu i galerii jsou připraveny výstavy, které stojí za to vidět. Zmínila bych novinky - například v muzeu výstava Krysáci podle stejnojmenného večerníčku nebo v galerii - Patrik Hábl – Synchronizace barvy a Rudolf Sandalo – Vize modernosti. V knihovně je možné využít letního čtení, samozřejmě s občerstvením v kavárně. Nabídka kulturních zážitků je opravdu pestrá a pro všechny věkové kategorie.“ uvedla Ing. Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p. o.

Z deskových her návštěvníci vyzkouší Domino, Pexeso, Kris Kros, Dáma, Mlýn, Puzzle, Šachy nebo Člověče nezlob se. Se společností Mindok vznikla také sada zvětšených smart her. Děti si tak vyzkouší i modernější hry jako je Karkulka, Tři prasátka, King Domino, Goblíci.

Zajímavostí bude výstava Optických klamů od Mindok, které byly vyrobeny unikátně jen pro tuto příležitost. Společnost Efko pro tuto výstavu přiveze zvětšené novinkové deskovky Picaso, Mish Mash a Domalovánky.

V další místnosti bude připravena herna s velkých kostkovištěm a hrací stěnou z chráněné dílny T-Wood. Malí architekti ocení velké množství přírodních i barevných dřevěných destiček Kapla nebo Bioblo. Zvětšené barevné designové stavebnice, které podporují fantazii a zručnost, budou zastoupeny sortimentem společnosti Toypex. Zajímavostí bude také senzorický chodník „Bosá stezka“.

Koutek pro menší děti bude tvořen malými stolečky a hromadou kostiček Sluban ke stavění čehokoliv podle vlastní fantazie.

Organizace a průběh výstavy bude zabezpečen dle aktuálních nařízení v souvislosti s epidemiologickou situací. Organizátoři budou pečlivě dbát o čistotu prostor i her samotných. Prosíme proto také návštěvníky o respektování aktuálních hygienických a epidemiologických opatření.

 

Otevřeno bude od 1. července do 31. srpna, denně od 10 do 18 hodin. Vstupné je jednotné: 50,- Kč (děti do tří let včetně, ZTP, ZTP/P, média zdarma).

Další informace na www.14-15.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020