čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Socha skladatele v poličském parku
© Zdroj: http://www.cbmpolicka.cz/



PŘED 100 LETY SE NARODIL VÝZNAMNÝ AKADEMICKÝ SOCHAŘ MILAN KNOBLOCH – V POLIČCE UCTÍ JEHO PAMÁTKU

od 01.08.2021 do 31.08.2021
Autor článku: 
Zavoralová

POLIČKA: Jeho dílo čítá přes 400 položek a zahrnuje medaile, busty, památníky, poštovní známky i pamětní desky. Jsou k vidění u nás i v zahraničí, např. v Britském muzeu v Londýně, ve Státním muzeu v Berlíně či ve Státní opeře v Hamburku. Polička se může chlubit hned několika jeho uměleckými díly. Nejznámější je socha Bohuslava Martinů v nadživotní velikosti, slavnostně odhalená v roce 1990 za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Ne všichni jej znají jménem, dozajista každý obyvatel Poličky ale viděl některé z jeho děl. Přinejmenším sochu Bohuslava Martinů, která stojí v poličském parku, bude znát mnoho z vás. Řeč je o akademickém sochaři Milanu Knoblochovi, který se celoživotně systematicky zajímal o osobnosti českého umění. Nejznámější je již zmiňovaná socha B. Martinů a zajímavostí je, že při její tvorbě Knobloch konzultoval své pojetí se skladatelovým pamětníkem Jiřím Muchou. Po čase pro rozhlas vzpomenul, že ho Muchovy poznámky správně navedly: „Říkal, že musí být nenápadný, až stydlivý a to, myslím, že se mi v té soše podařilo.“

„Osobnosti Bohuslava Martinů se Knobloch profesně věnoval již dříve. Je autorem moderního náhrobku na rodinném hrobě poličského hřbitova, vytvořil jej ve spolupráci s architektem Vladimírem Rybákem. Žulový náhrobek z roku 1984, na němž jsou patrné plastické hudební motivy, a je vytesán citát z kantáty Otvírání studánek, je zapsán do seznamu kulturních památek. M. Knobloch byl také u snímání posmrtné masky Martinů, a vytvořil její odlitek, jenž byla vyhotovena u příležitosti exhumace a převozu ostatků skladatele ze Švýcarska do Poličky v roce 1979, a kterou naleznete v expozici věnované životu a dílu Martinů. A konečně je Knobloch, jenž byl celoživotně ceněn jako skvělý medailér, také autorem medaile vytvořené pro město Polička s portrétem Bohuslava Martinů na rubové straně. Mimo Poličku vytvořil ještě bustu B. Martinů, která je vystavena ve vstupní hale sálu B. Martinů v Lichtenštejnském paláci v Praze či bronzovou pamětní desku skladatele s jeho přítelem Stanislavem Novákem v rodišti Nováka Smiřicích,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá, PhD.

„10. srpna uplyne rovných 100 let od Knoblochova narození. Osobnost a dílo tohoto umělce si budeme moci připomenout po celou sezónu mini-výstavou v poličském muzeu, v den výročí, tedy 10. srpna 2021 v 18.00 hodin pak proběhne vzpomínkový akt v parku u sochy B. Martinů. Hudebně akci podpoří Mužský pěvecký sbor B. Martinů, jenž byl založen na sklonku roku 2019, ale vzhledem k nucené covidové přestávce ještě veřejně nevystoupil. Bude to tedy jeho poličská premiéra,“ dodává.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024