čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
lustrátorka Renáta Fučíková
© Foto archiv Renáty Fučíkové



Praha v srdci

PRAHA: Ilustrátorka Renáta Fučíková se věnuje zejména umělecky zpracovaným knihám z oblasti historie. Ve své poslední autorské knize Praha v srdci se zaměřila na 189 příběhů, které se v Praze odehrály v průběhu posledních dvou set let. Některé z příběhů jsou zpracovány komiksovou formou a odehrávají se jakoby v noci ve snech a ve vzpomínkách. O vzniku této knihy mi autorka více prozradila v rozhovoru.

 

 
Autor článku: 
ter

 

Jakou výtvarnou techniku jste zvolila při zpracování vaší poslední knihy Praha v srdci?

Dohodli jsme se s nakladatelstvím, že tahle kniha se od těch předchozích odliší svou „nebarevností“, protože je určená trochu starším čtenářům: je pro starší školní žactvo a pro mládež, pochopitelně i pro jejich rodiče. Vybrala jsem si techniku proškrabované kresby, je tak trochu podobná dřevorytu. Nakonec svým výrazem upomíná na dobové ilustrace a fotky z 19. a 20. století. A navíc dodává příběhům, které nejsou nijak veselé – stejně jako naše moderní historie, nádech zvaný „noir“.

 

Jaký z těchto příběhů vás osobně nejvíce zasáhl?

Zasáhly mě všechny. Právě proto jsem je vybrala z obrovského množství událostí, které zanechaly otisk v ulicích Prahy. Některé z nich se mě dokonce dotýkají osobně, byla jsem jejich součástí. Listopad 1989 rozpůlil můj život na dvě části. Na současnou dobu demokracie a na dobu totalitní, v níž jsem prožila dětství a mládí. Byly mi tři roky, když k nám vtrhli sovětští okupanti. I tyhle okamžiky si pamatuju, byť jen jako šmouhu. Zažila jsem šeď normalizace, tatínek mého spolužáka byl mluvčím Charty 77. Měla jsem starší rodiče, z jejich vyprávění znám útlak v padesátých letech, kotrmelce kolem měnové reformy, věčný strach. Oba zažili nacistickou okupaci s totálním nasazením, uzavřením škol, nálety, sabotážemi, popravami. A atmosféru tak zvané Kakánie, Rakouska – Uherska, znám zase z vyprávění prarodičů. Navíc oba byli blízkými přáteli prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany... Příběhů byla spousta a já musela redukovat. Jako filtr jsem vzala zásadní dějinné události, mnohdy nejednoznačné, a pak příběhy pražských literátů: Němcové, Nerudy, Kafky, Haška, Hrabala. Hrabalův příběh knihu rámuje, otevírá a uzavírá.

 

Co sama považujete při zpracování autorských knih o historii za nejobtížnější ?

Zůstat na straně čtenáře. Musím se neustále vžívat do jeho pocitů, když podávám suchá fakta. Snažím se udržet jeho pozornost, občas okomentovat, občas trochu pobavit, ale ne moc, anekdoty totiž nepíšu. Většinou stačí jen svižně skládat za sebou krátké příběhy. Čtenář si závěr udělá sám. A stejně postupuji u ilustrací, používám stylizaci, jejímž prostřednictvím upozorňuji čtenáře na charakter postav.

 

Vaše ilustrace jsou plné zajímavých detailů. Jak dlouho trvá, než vytvoříte jednu ilustraci?

Pokud kreslím výrazný výjev, používám archiv fotografií z knihovny, z muzea, něco mám i doma. Ale třeba dobový oděv zvládnu popaměti, dějiny módy mě baví už odmala.

 

Kam nejraději chodíte na procházky za historií?

Žiju na Starém Městě, takže každé venčení našeho psa je vlastivědnou procházkou. Jinak mám ale mnoho oblíbených míst: Tróju, Parukářku, Karlín, Střešovice, Kobylisy. A pak končiny mého dětství: Vršovice, Strašnice, Hostivař a Zahradní Město.

 

Přála byste si se setkat s některou osobností, která se rovněž objevuje ve vaší poslední knize?

Chtěla bych osobně mluvit se spoustou z nich. Nejdřív určitě s Václavem Havlem. Pak s T. G. Masarykem a s Karlem Čapkem. S Joachimem Barrandem a s Janem Nerudou. Ráda bych navštívila kancelář a výrobu v továrně Emila Kolbena. Do jeho osudu jsem se doslova zamilovala. A ráda bych zažila noční tah městem s Jaroslavem Haškem.

 

Na jaké knize v současnosti pracujete?

Pro nakladatelství Práh jsem čerstvě dokončila přepracovanou knihu o Karlu IV. Napsala jsem pro ni přesnější text. Kniha představí Karla IV. chronologicky, nejen jako stavitele chrámů, mostů a hradů, ale i jako autora zákonů, jako diplomata, jako válečníka. Konec konců – i jako dobrodruha. Málokdo ví, že v mládí padl Karel IV. do pirátského zajetí!
Původní celostránkové ilustrace doplnilo skoro čtyřicet nových, malých iniciál. Navíc dvě mapy. Celou knihu zrevidovala uznávaná historička Václava Kofránková, s níž spolupracuji už skoro deset let. Zná můj styl práce, rozumí dětské duši, ale především: je přepečlivou odbornicí. Jakmile dá souhlas k publikování textu, můžete se spolehnout, že ho vaše děti mohou používat i ve škole. A o to právě jde: moje knihy mají pomáhat dětem, aby překonaly odpor k suchopárným datům.

***

Říká se, že Praha je srdcem Evropy. Ale může být také v našem srdci. Ilustrátorka Renáta Fučíková o tom napsala celou knihu, která se i tak jmenuje: Praha v srdci. Je to soubor 189 poutavých příběhů, které hýbaly Prahou v průběhu posledních dvou set let. Symbolický počet příběhů jakoby naznačuje rok 1989, rok, který přinesl zásadní změnu mnoha lidem, rok, který rozpůlil i život autorky na dvě různé etapy. Kniha přináší různé příběhy i zajímavosti z historie Prahy a drobná svědectví o lidech, kteří zde žili. Každý příběh je jednou stopou v srdci, ať už jsme jej mohli skutečně prožít a nebo jej prožili ti, co tu byli před námi. Kniha byla nominovaná na cenu Magnesia Litera.

Knihu je možné objednat na: www.prah.cz

***

V kostce! Praha

Baví vás historie a rádi byste tento zájem podpořili i u svých dětí? Můžete to zkusit formou hry. Vydavatelství Albi nabízí vzdělávací deskovou hru V kostce! Praha,  u které se dobře pobavíte a zároveň se dozvíte o Praze mnoho zajímavostí. Jedná se o soubor 70 karet, které z jedné strany obsahují informace o historii Prahy a z druhé různé otázky. Hra je založena na tom, že si musíte v krátkém čase zapamatovat z obrázků a textů co nejvíce informací o historii Prahy, a poté být schopen odpovědět na otázky, které jsou na druhé straně téže karty. Pokud už znáte na většinu karet odpovědi, můžete si v podobném duchu vyrobit další vlastní karty. Výroba nových karet vás zcela jistě bude bavit stejně jako hra těch starých. Hra V kostce! Praha se rovněž může stát příjemnou alternativou, jak si Prahu projít, i když nám počasí ke skutečné procházce příliš nepřeje. Hra byla vydána i v anglické verzi.

Hru je možné objednat na: www.albi.cz

***

Razítko do knížky

Máte rádi knihy a chcete si v nich udělat pořádek? Zkuste si je „označkovat“. Rozdělte si je na ty, které opravdu chcete a ty potom ozdobte Ex libris razítkem a na ty, které můžete s klidem v duši poslat dál. Nejenže si doma takto vytvoříte prostor pro nové další knižní poklady, ale praktické Ex libris razítko vám i pomůže, aby se vám knihy v případě, že je někomu půjčíte, zase vrátily zpět.

Ex libris razítka z ateliéru Design21 jsou vytvořena na základě umělecky zpracovaného linorytového návrhu. Tato razítka se mohou stát milým dárkem pro všechny milovníky knih a umění.

Razítka Ex libris můžete objednat na: www.fler.cz/design21

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024