úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Obálka časopisu
© Radek SeveraPoslední letošní Malovaný kraj

ČR: Úvodní strana obálky s poetickým zimním záběrem na kapli sv. Cyrila a Metoděje, sv. Václava a sv. Urbana na Hradišťku u Velkých Bílovic evokuje adventní a vánoční čas... Zadní stranu naproti tomu vyplňuje snímek kaple Svatého Ducha v Podolí na Uherskohradišťsku.

Autor článku: 
redakce Malovaného kraje/jal

Text o té druhé kapli najdete na poslední stránce obsahu časopisu zaměřeného na oblast Slovácka. Je v něm ovšem zajímavých příspěvků hned celá řada. Tak třeba článek s názvem „Cyklon“ roku 1890 na Slovácku dokazuje, že přírodní pohromy nebyly ničím výjimečným ani v minulosti. Dozvíte se též o krvavé volbě stárků v Charvátské Nové Vsi (dnes městské části Břeclavi) v roce 1918. Zařazeny jsou nekrology známého primáše Olšavy Lubomíra Málka z Uherského Brodu nebo malíře a grafika Karla Beneše, rodáka z Vlčnova. V odlehčenějším duchu se nese pojednání Zábava v prvorepublikovém a protektorátním Hodoníně. Dále lze v časopise zavzpomínat na dřívější roráty v Huštěnovicích. Je tu rovněž představen někdejší majitel řady panství na jihu Moravy Jan I. Josef kníže z Lichtenštejna. Své čtenáře si jistě najde i pasáž o nedávném nálezu starogermánských run na slovanském sídlišti v lokalitě Břeclav–Pohansko. Třetím dílem zde končí minisérie věnovaná tradicím modrotisku ve Strážnici, zatímco stěží uvěřitelným 77. dílem stále pokračuje seriál Výrobci krojů na Slovácku – prezentována je tentokrát Anna Řezáčová z Ostrožské Nové Vsi. Pamětníci si určitě vybaví osobnost lidového vypravěče Jožky Horčičky-Šífara z Břeclavi-Poštorné; připomenuto je 100. výročí jeho narození. Vzpomínky v periodiku se ale váží i k letos jubilujícímu Malovanému kraji – emeritní redaktor Jaroslav Kovářík osvětluje dobu konce 80. a začátku 90. let minulého století. Gurmány potěší další tradiční recept, milovníky básní dvoustrana poezie, zájemce o folklor krom jiného dozajista také článek o dětském souboru Veličánek.

Přirozeně to ale není ani zdaleka vše, co aktuální číslo nabízí...

 

Malovaný kraj je celobarevný, má 32 stran a koupit se dá v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022