úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Busta neznámým vědeckým pracovníkům
© Archiv muzeaPocta neznámým vědeckotechnickým pracovníkům

BRNO: Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům byla slavnostně odhalena realizátorským týmem v budově Technického muzea v Brně – Králově Poli v pondělí 29. listopadu. Autorem pamětní busty je sochař a pedagog Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně Dušan Váňa. Smyslem busty je připomenout práci technických odborníků, kteří se zasloužili o pokrok lidstva a jejichž jména zůstávají i přes jejich nesporný přínos pro lidský život v anonymitě. Námět na zřízení busty vzešel z řad členů Klubu Brno Asociace strojních inženýrů.

Autor článku: 
Taťána Krajčírovičová

„V expozicích Technického muzea v Brně mají návštěvníci možnost seznámit se s řadou strojů a dalších unikátních technických zařízení, které připomínají letitou snahu lidstva o technický rozvoj ve všech jeho směrech a podobách. I když se exponáty fyzicky zachovaly, u většiny z nich už nelze zjistit jména jejich tvůrců,” vysvětluje záměr ředitel TMB Ivo Štěpánek.

„Při tvorbě busty jsem se inspiroval představou,” přibližuje svoje pojetí Dušan Váňa, „že jednotlivé myšlenky, které vytvářejí výsledné technické řešení, musí na sebe navazovat stejně, jako do sebe zapadající zuby mechanického soukolí.” Tím autor znázorňuje složitost a dynamiku technického myšlení. Pravidelné opakování pohybu soukolí pak upomíná na usilovnou a nikdy neustávající práci. „Samotný portrét busty postrádá rysy konkrétní osoby,” pokračuje dále Dušan Váňa, „což symbolizuje pomíjivost lidské paměti a zároveň se vztahuje ke všem neznámým či zapomenutým vědeckotechnickým pracovníkům.”

Kinetická pamětní busta bude od 21. listopadu 2021 umístěna ve vstupní hale hlavní budovy na začátku prohlídkových tras muzea. Doplní tak busty význačných osobností vědy a techniky (např. Viktora Kaplana, Karla Klíče*), které jsou umístěny naproti vchodu do expozic. Jak dále uvádí ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek – výsledky objevů těchto velikánů by nebyly realizovány a užívány, kdyby tisíce neznámých vědeckotechnických pracovníků následně nezajistilo jejich realizaci.

Busta byla odhalena u příležitosti 20. výročí Světového dne vědy pro mír a rozvoj, který byl vyhlášen organizacemi OSN a UNESCO 11. listopadu roku 2001 a je součástí oslav 60. výročí samostatnosti Technického muzea v Brně.

Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům je poctou a symbolickým připomenutím zásluh „bezejmenných” vědeckotechnických pracovníků, kteří se podíleli, podílejí a budou podílet na vědeckotechnickém pokroku lidstva.

Odhalení busty, s ohledem na aktuální karanténní opatření, proběhlo jen v omezeném počtu zainteresovaných osob.

 

 

*Viktor Kaplan (1876-1934) – světový vynálezce vodní Kaplanovy turbíny, s 200 patenty ve 27 zemích světa. V TMB v expozici Vodní motory je umístěný jeho památník.
Karel Klíč (1841-1926) – vynálezce heliogravury (
grafická technika tisku z hloubky nahrazující ruční rytí fotochemickým procesem) a hlubotiskové rotačky.

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022