neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan
Busta neznámým vědeckým pracovníkům
© Archiv muzeaPocta neznámým vědeckotechnickým pracovníkům

BRNO: Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům byla slavnostně odhalena realizátorským týmem v budově Technického muzea v Brně – Králově Poli v pondělí 29. listopadu. Autorem pamětní busty je sochař a pedagog Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně Dušan Váňa. Smyslem busty je připomenout práci technických odborníků, kteří se zasloužili o pokrok lidstva a jejichž jména zůstávají i přes jejich nesporný přínos pro lidský život v anonymitě. Námět na zřízení busty vzešel z řad členů Klubu Brno Asociace strojních inženýrů.

Autor článku: 
Taťána Krajčírovičová

„V expozicích Technického muzea v Brně mají návštěvníci možnost seznámit se s řadou strojů a dalších unikátních technických zařízení, které připomínají letitou snahu lidstva o technický rozvoj ve všech jeho směrech a podobách. I když se exponáty fyzicky zachovaly, u většiny z nich už nelze zjistit jména jejich tvůrců,” vysvětluje záměr ředitel TMB Ivo Štěpánek.

„Při tvorbě busty jsem se inspiroval představou,” přibližuje svoje pojetí Dušan Váňa, „že jednotlivé myšlenky, které vytvářejí výsledné technické řešení, musí na sebe navazovat stejně, jako do sebe zapadající zuby mechanického soukolí.” Tím autor znázorňuje složitost a dynamiku technického myšlení. Pravidelné opakování pohybu soukolí pak upomíná na usilovnou a nikdy neustávající práci. „Samotný portrét busty postrádá rysy konkrétní osoby,” pokračuje dále Dušan Váňa, „což symbolizuje pomíjivost lidské paměti a zároveň se vztahuje ke všem neznámým či zapomenutým vědeckotechnickým pracovníkům.”

Kinetická pamětní busta bude od 21. listopadu 2021 umístěna ve vstupní hale hlavní budovy na začátku prohlídkových tras muzea. Doplní tak busty význačných osobností vědy a techniky (např. Viktora Kaplana, Karla Klíče*), které jsou umístěny naproti vchodu do expozic. Jak dále uvádí ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek – výsledky objevů těchto velikánů by nebyly realizovány a užívány, kdyby tisíce neznámých vědeckotechnických pracovníků následně nezajistilo jejich realizaci.

Busta byla odhalena u příležitosti 20. výročí Světového dne vědy pro mír a rozvoj, který byl vyhlášen organizacemi OSN a UNESCO 11. listopadu roku 2001 a je součástí oslav 60. výročí samostatnosti Technického muzea v Brně.

Kinetická busta s názvem Neznámým vědeckotechnickým pracovníkům je poctou a symbolickým připomenutím zásluh „bezejmenných” vědeckotechnických pracovníků, kteří se podíleli, podílejí a budou podílet na vědeckotechnickém pokroku lidstva.

Odhalení busty, s ohledem na aktuální karanténní opatření, proběhlo jen v omezeném počtu zainteresovaných osob.

 

 

*Viktor Kaplan (1876-1934) – světový vynálezce vodní Kaplanovy turbíny, s 200 patenty ve 27 zemích světa. V TMB v expozici Vodní motory je umístěný jeho památník.
Karel Klíč (1841-1926) – vynálezce heliogravury (
grafická technika tisku z hloubky nahrazující ruční rytí fotochemickým procesem) a hlubotiskové rotačky.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022