čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Z filmu Rebelka
© PIXAR



Pixar – 30 let animace v Praze!

PRAHA: V hlavěHledá se NemoPříběh hračekCocoÚžasňákovi. Všechny tyto filmy vznikly v nejznámějším americkém animačním studiu Pixar. A právě letos slaví Pixar třicet let svému vzniku. V Praze se uskuteční velkolepá výstava s názvem Pixar – 30 let animace, která představí návštěvníkům historii i současnost věhlasného studia.

od 15.02.2019 do 26.05.2019
Autor článku: 
klapka/TZ

Více než třicet let vývoje a práce, navíc z malé skupiny nadšenců až k nejslavnějšímu animačnímu studiu planety. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat celkový vývoj studia Pixar, jemuž bude věnovaná výstava, kterou v minulosti zhlédli miliony diváků po celém světě. Tento týden se otevře v prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště Holešovice v Praze a nechá nahlédnout pod pokličku nejlepším animátorům planety, odvypráví vývoj tvorby populárních postav z filmů, představí originální skici a postupy, které stojí za vznikem fenoménu.

V rámci expozice uvidí stovky originálních skic slavných postaviček, které znají z pláten kin. Projdou celkovou historií studia, která je spjata s velkými osobnostmi jako je například Steve Jobs, zakladatel značky Apple, zjistí, jaké to je tvořit animovaný film a co všechno předchází tomu, než daný charakter ožije a začne vyprávět příběh.

Výstava Pixar 30 let animace je oficiální putovní expozicí významného studia, které v roce 1995 uvedlo na plátna kin přelomový film Toy Story (Příběh hraček) a přepsalo tak historii animace. V rámci expozice usednou návštěvníci do kinosálu nazvaném „Artscape“, kde zhlédnou speciální film, ve kterém se na jednom plátně potkají nejznámější charaktery, které pod hlavičkou Pixaru vznikly. Velkým lákadlem bude také speciální zařízení Zoetrop, díky kterému ožijí modely postaviček přímo před zraky diváků. Pro školní výpravy bude připraven speciální tištěný průvodce výstavou, který bude volně ke stažení na webových stránkách www.pixarexhibition.cz. Pořadatelé chystají také interaktivní část výstavy. „V rámci interaktivní části výstavy nabídneme pohled na principy animovaného filmu. Návštěvníkům hravým způsobem vizualizujeme a zprostředkujeme principy animace, seznámíme např. s pravidly barevnosti filmů, ale i s nadsázkou, kterou animátoři vkládají do postav pomocí proporcí, emocí a pohybu" říká jedna z producentek výstavy, Markéta Matoušková.

Vznik studia Pixar se datuje do roku 1979 kdy George Lucas pověřil Eda Catmulla vedením jedné z divizí tehdejšího Lucas filmu. Jeho úkolem bylo dodávat systém editování digitálního videa, digitálního zvuku a tisk digitálních filmů. O několik let později se ke skupině přidal animátor John Lasseter, který později světu představil první počítačem animovaný film André a včela. Zásadní okamžik ve vývoji Pixaru přišel v roce 1986, kdy společnost zakoupil počítačový guru Steve Jobs, který ji definitivně osamostatnil. V té době měl Pixar zhruba čtyři desítky zaměstnanců. Následují roky usilovné práce, výroby přelomových animačních počítačových systémů i premiér krátkých animovaných filmů, ve kterých Pixar představuje dosud nevídané prvky animace. Velký třesk přišel v roce 1995, kdy Pixar založil vlastní univerzitu a následně uvedl do kin první celovečerní počítačem animovaný film Toy Story. Tehdy začal být Pixar takovým Pixarem, jakým ho známe dnes. Příběh hraček se stává přelomem v oblasti kinematografie. John Lasseter získal Oscara za zvláštní přínos a film byl jako první animovaný film historie nominován na cenu za nejlepší původní scénář. O rok později se o slovo hlásí scénárista a režisér Jan Pinkava, česká stopa v Pixaru. Ten na plátnech kin představil krátký film Geriho Hra. Jde o první film Pixaru s lidským hrdinou v hlavní roli. Ve stejnou dobu uzavřel Pixar důležitou dohodu se společností Disney na spolupráci při produkci dalších pěti filmů. Následují premiéry filmů Život brouka, Toy story 2, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Auta, Ratatouille, Vall-I a mnoho dalších. Celkem se jedná o více než dvacet celovečerních filmů. Českým pořadatelem výstavy je společnost Art Movement, která v minulosti v Praze organizovala další úspěšné výstavy. Konkrétně šlo např. o expozici Tim Burton a jeho svět (2014) nebo David Cronenberg: Evolution (2016). Výstava Pixar - 30 let animace představí celou historii slavného studia a vezme návštěvníky na cestu do animovaného světa.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024