BRNO: Po loňské úspěšné premiéře konceptu Zažij pivovar jinak čekají návštěvníky i v tomto roce celkem tři pivní slavnosti. Uskuteční se vždy o sobotách: 25. května, 22. června a 14. září. Nejbližší květnová akce se bude konat ve spodní části pivovaru se vstupem z ulice Hlinky. Vstup je volný, začátek je v 16:00 hodin.
Návštěvníci jsou zvyklí do Starobrna chodit na hudební vystoupení a letos se hodně myslelo také na mladší generaci. Od 17:00 hodin tak zahrají Maniak a Orion, od 19:30 vystoupí DJ Chocolatic a na závěr od 21:00 hodin Tafrob.
Na pódiu se uskuteční i další program – například pivní kvíz. Otázky bude pokládat moderátor a soutěžící mohou vyhrát starobrněnské ceny.
Jako každoročně se budou po celé odpoledne konat i exkurze do výrobních prostor pivovaru. První zájemci s průvodcem se pivovarem projdou hned od 16:30 hodin, poslední prohlídka se na trasu vydá v 19:30 hodin. Exkurze končí degustací v ležáckém sklepě pivovaru a jsou v tento den zdarma. Registrace na místě u hostesek.
Ke každé akci v pivovaru samozřejmě patří starobrněnské pivo a něco dobrého k snědku. Vše bude k dispozici ke koupi ve stáncích přímo v místě konání. Letošní rok ale také startuje úplná novinka, na kterou jsou mnozí zvyklí z hudebních festivalů a dalších akcí. Za pivo a občerstvení se v areálu nebude platit hotovostí, ale kartou nebo čipem, na který si návštěvníci nahrají hotovost na nabíjecím místě.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.