středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Konference občanské projekty - Pěstuj prostor
© Foto: Gabriela Homolová



Pěstuj prostor vyhlašuje nový asistenční program a semináře pro veřejnou správu, aktivní občany i organizace

PLZEŇ: Plzeňský spolek Pěstuj prostor, z. s., vyhlašuje nový ročník asistenčního programu a odborných seminářů pro veřejnou správu, aktivní občany i organizace, které ocení pomoc s kvalitním rozvojem veřejných prostranství a zajímá je optimální nastavení projektů nebo témata jako kvalitní komunikace, participace, evaluace, architektonické soutěže či koncepční dokumenty.

Autor článku: 
Silvie Hašlová

Veřejná správa, aktivní občané i organizace mohou vybírat z nabídky dvou na sobě nezávislých možností, a mohou zvolit i obě dvě z nich:

DVOUDENNÍ SEMINÁŘ

První možností je dvoudenní seminář na téma z oblasti veřejných prostranství, a to pro všechny aktéry ve veřejném prostoru, tedy veřejnou správu, neziskové a další organizace i jednotlivce. Přihlášky je možné zasílat průběžně, do vyčerpání limitu grantové podpory na rok 2021. Hodnota semináře je 18 000 Kč, u dotovaných seminářů zájemci hradí 7 000 Kč. Více informací najdete zde, přihlášku zde.

 

ASISTENČNÍ PROGRAM

Druhou možností je systémová pomoc s tvorbou veřejných prostranství, která může dle potřeby konkrétního žadatele zahrnovat přípravu koncepčních dokumentů, nastavení konkrétního projektu či zlepšení komunikace a participace. Tato možnost je určená městům, obcím, městským částem a obvodům. Přihlašovat se do tohoto programu je možné do 12. května 2021. Hodnota programu je 50 000 Kč, v případě dotovaného programu je hrazeno ze strany účastníka 20 000 Kč. Více informací zde, přihlášku najdete zde.

 

V loňském roce plzeňský spolek Pěstuj prostor v rámci asistenčního programu pomohl například obci Kořen s koncepčnějším rozvojem veřejných prostranství, Klášteru Hradiště nad Jizerou s připome­nutím historické paměti i s plánem údržby a dalšího rozvoje centra, Městskému obvodu Plzeň 2 – Slovany s inovací přístupu k rozvoji sídlištních veřejných prostranství nebo městu Rakovník se zlepšením komunikační a participační strategie. Na seminář si Pěstuj prostor pozval Skautský institut, Městský obvod Ostrava Poruba nebo neziskové organizace v Olomouci.

„Chceme pomoci městům, obcím, jednotlivcům i organizacím najít odvahu opustit zavedená schémata a vyzkoušet nové cesty inspirované současnými poznatky a inovativními přístupy. Víme, že první krok je často velmi obtížný nebo se na něj nedostávají potřebné finance – proto jsme za pomoci Ministerstva kultury České republiky připravili tento podpůrný program,“ uvedli jeho autoři, architekt Marek Sivák a krajinářská architektka Karla Kupilíková. Na programu s nimi spolupracuje také sociolog Petr Matoušek a další odborníci.

 

http://pestujprostor.plzne.cz
www.facebook.com/pestujprostor

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024