čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie



Pastvu pro kulturní uši nabízí VLTAVA

Ministerstvo kultury každoročně uděluje ceny těm, kteří významně přispěli k rozvoji české kultury. Mezi oceněnými za rok 2008 byl  Český rozhlas 3 – Vltava. Tato rozhlasová stanice si cenu zasloužila za svůj podíl na kulturní kultivaci české společnosti a nás zajímá, zda médim zasvěcené kultuře je poutavé také pro nejmladší posluchače. Ptáme se osoby povolané, tedy ředitele Vltavy, Lukáše Hurníka:

 

Daří se zaujmout děti a mládež? A co stanice mladé generaci nabízí?

Rozhlasové stanice - zejména ty soukromé - se zaměřují vždy na poměrně úzkou "cílovou skupinu", kterou definují hlavně věkem. U Českého rozhlasu 3 - Vltava je rozhodující vztah ke kultuře, k umění. Ten nacházíme u mladších i starších. Například moderní výtvarné umění má v mladých lidech silnou základnu, naopak, k vážné hudbě je třeba často "dorůst".

S Vltavou je ale například spojena soutěž mladých hudebníků Concerto Bohemia. Orchestry, které se jí zúčastňují, zahrnují hráče od šesti let! Děti má v Českém rozhlase na starosti hlavně stanice Praha. Na Vltavě ale máme každou neděli v 9:00 pořady Sluchátko a Ostrov, kde rostou housle, které zvou děti do říše klasické hudby a poezie. Je to takové nenásilné vzdělávání - například se tu vyplňují hudební křížovky.

Na mládež je pak zaměřen pořad Čajovna (denně v 19:00), kde se hraje hudba rocková, elektronická, worldmusic atd., jsou tu i publicistické příspěvky pro kulturně orientované - řekněme - teenagery. Když jsme pořad zaváděli, báli jsme se, že klasické publikum Vltavy bude protestovat. Ale nestalo se tak. Čajovna nikoho neodradila, protože kultivované publikum Vltavy správně vycítilo, že se se tam hraje hudba nekomerční, kterou nevysílá žádné jiné celoplošné rádio. Čajovna je "samovar nové generace".

Pro Vltavu vznikají i rozhlasové hry, které píší, režírují a natáčejí opravdu mladí umělci. Nedávno jsme pro studenty (a nejen pro ně) vymysleli internetový projekt Čtenářský deník. Jsou tam zdarma k dispozici mp3 nahrávky těch literárních děl , která jsou zadávána učiteli jako povinná četba ve škole. Ve svém iPodu tak lze vyslechnout třeba Haškova Švejka, leccos pěkného od Boženy Němcové, Nerudy, Škvoreckého... Občas se setkáme s obavou, že tak mladé lidi odvádíme od skutečné četby, ale myslíme si, že je to přesně naopak. Kolik lidí přivedlo k četbě knihy až zhlédnutí její filmové verze?

Myslím ale, že pořady, které nejsou přímo zacíleny na novou generaci, mohou mladé lidi oslovit. Na žádném jiném rádiu nenajdete tolik jazzové hudby nebo pozvánek na vernisáže, koncerty, besedy po celé republice. A proč by mladé publikum neměly lákat třeba přenosy ze světových operních domů, včetně Metropolitní opery v New Yorku. Víte, kolik stojí lístek do MET nebo La Scaly? S Vltavou se tam dostanete zadara.

 

Díky za informace

Ludmila Kučerová

Mohlo by vás také zajímat...