pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Přebírání ceny na zámku Lemberk
© www.zlin.eu



Památník Tomáše Bati získal hned dvě prestižní ceny

ZLÍN: Obnova Památníku Tomáše Bati sbírá ocenění na celostátní úrovni. Autor projektu, architekt Petr Všetečka, se stal držitelem ceny Národního památkového ústavu s názvem Patrimonium pro futuro, město Zlín, které vzkříšení objektu prosadilo, získalo cenu Opera Historica, udělenou Správou Pražského hradu a hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.

Autor článku: 
luk

Obnovený památník je řazen mezi klenoty funkcionalistické architektury. V rámci obnovy Památníku Tomáše Bati se této jedinečné stavbě podařilo navrátit nejen původní architektonický vzhled, ale i záměr využití, který připomíná výraznou osobnost Tomáše Bati.

Jeho mimořádnost spočívá v tom, že do něj architekt Gahura vtělil přímo vlastnosti Tomáše Bati – velkorysost, jasnost, vzlet, optimismus, prostotu, pravdivost a poctivost – a vyjádřil je stavbou samotnou, proto ocenění patří i architektu Gahurovi,“ uvedl při přebírání ceny v severočeském zámku Lemberk Petr Všetečka.

„Obnova památníku byla několikaletým procesem, při kterém spojilo své síly mnoho lidí a institucí. Děkuji Petru Všetečkovi za skvělou práci, děkuji všem dárcům, ať již lidem či firmám, za to že projekt finančně podpořili. Myslím, že se nám společně povedla dobrá věc, kterou jsme Tomáši Baťovi splatili určitý dluh,“ vzkázal náměstek primátora Miroslav Adámek, který se obnovou památníku dlouhodobě zabýval.

Obě ceny pro památník jsou velmi prestižní. Opera Historica byla navíc udělena v kategorii Péče o památky obcí měst a krajů, do které byly zařazeny všechny počiny z této oblasti zrealizované v České republice za posledních 30 let.

„Cen pro památník si velice vážíme, protože jsou velkou odměnou za vynaložené úsilí, které město uchování kulturního dědictví věnuje. Zároveň nás těší, že ceny vyzdvihují naše město coby pozitivní příklad v oblasti památkové péče,“ uvedl primátor Jiří Korec.

Kompletní stavební obnova kulturní památky Památníku Tomáše Bati byla dovršena v roce 2018. Během procesu obnovy došlo k odstranění přístaveb i vestaveb, jimiž byl objekt doplněn v době, kdy v něm sídlil Dům umění, dále bylo obnoveno původní schodiště a provedeny restaurátorské i stavební obnovy dochovaných původních konstrukcí a povrchů. V interiéru se opět uplatňuje nálezy potvrzená původní barevnost – červené podlahy, bílé stropy a modré svislé konstrukce. Chybějící fasádní skla byla vyrobena a doplněna podle původních tabulí. Vzniklo také nové technické zázemí, do budovy se vrátila replika letounu Junkers F13, v němž Tomáš Baťa 12. července 1932 tragicky zahynul.

Celkové náklady na obnovu památníku přesáhly částku 50 milionů korun. Hned 32 milionů korun město získalo ve formě dotace z Ministerstva kultury. Přispěly také firmy a veřejnost, prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané sobě zaslali cca 600 tisíc korun.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024