úterý
19. listopadu 2024
svátek slaví Alžběta



Ostravští filharmonici a L.Vondráček společně na únorových koncertech

OSTRAVA: Téměř bezprostředně po návratu z náročného amerického turné (21. února 2009), jen po dvou dnech volna ostravští filharmonici opět usednou ke svým pultům ve zkušebně, aby společně se svým šéfdirigentem Theodorem Kucharem nastudovali program dalšího z koncertů Velkého symfonického cyklu.

A právě z důvodů velmi krátké doby na odpočinek a adaptaci na časový posun dochází ke změně v dramaturgii tohoto koncertu. Původně plánované Stravinského Symfonie o třech větách a Dvořákova Symfonie č. 7 budou z výše uvedených důvodů nahrazeny jinými skladbami. Místo Stravinského zazní na úvod Beethovenova předehra Eleonora III a závěr koncertu pak sice bude patřit Dvořákovi, ale místo Sedmé symfonie zazní Šestá, se kterou se Janáčkova filharmonie Ostrava prezentuje momentálně v zámoří.

Jedinou programovou stálicí tak zůstává Rachmaninova Rapsodie na Paganiniho téma pro klavír a orchestr s Lukášem Vondráčkem – jedním z nejúžasnějších pianistů současnosti.

Klavírista Lukáš Vondráček, foto: Martina ČechováV hodnocení odbornou i laickou veřejností se objevují ve spojitosti s jeho jménem slova jako úžasný, nádherný, skvostný, skvělý, citlivý, hedvábně jemný, technicky dokonalý, s širokou paletou barev a spousta dalších superlativů a obdivných výroků.

 

Pro ostravský koncert zvolil Vondráček Rachmaninovu skladbu, s jejíž interpretací uchvátil publikum při své první návštěvě Austrálie v roce 2007. Jeho vystoupení bylo součástí Rachmaninova festivalu pořádaného Sydney Symphony, kterou řídil Vladimír Ashkenazy. Oba koncerty českého hudebníka byly beznadějně vyprodány a jeho výkon vyvolal frenetický potlesk a bouřlivé ovace.

Opavský rodák Lukáš Vondráček hraje na klavír od dvou let. „Oba mí rodiče jsou profesionálními pianisty, takže jsem neměl na výběr, musel jsem hrát na piano. Ale bavilo mě to hned od začátku," svěřil se v jednom z rozhovorů. Ve čtyřech letech už koncertoval veřejně. A z počátečních pětiminutovek se ve dvanácti letech stalo až sedm hodin zkoušení denně. V osmi letech už nahrává a je přijat na Janáčkovu konzervatoř. „Ale ministerstvo školství bylo proti. Tak jsem dojížděl na konzultace k profesorce Martě Toaderové, kde jsem potkával Ivo Kahánka, a od svých třinácti let k profesoru Rudolfu Bernatíkovi z Pedagogické fakulty a k profesoru Peterovi Barcabovi do Vídně," říká o počátcích svého hudebního vzdělávání Vondráček.

Ve čtrnácti se stává soukromým žákem Vladimíra Ashkenazyho. Na svém kontě má rovněž vítězství na prestižních soutěžích. „Je pravda, že jsem už v dětství něco vyhrál (mj. absolutní vítězství v Prague Junior Note, v soutěži Amadeus v Brně nebo v Košicích), ale je také pravda, že mě soutěžení nikdy moc nebavilo," přiznává Lukáš Vondráček. Už jako velmi mladinký v roce 2003 byl přijat na Royal Academy of Music v Londýně a o rok dříve také na Curtisův institut ve Filadelfii, čehož doposud nevyužil. Při svých recitálech a koncertantních vystoupeních se  tento vynikající instrumentalista pravidelně představuje v nejprestižnějších sálech Evropy, Japonska, Asie, Jižní Afriky, USA, Jižní Ameriky a Austrálie. Sečteno podtrženo má za sebou více než 900 koncertů na šesti kontinentech. „Nejoblíbenější autor? Pro mě je to třeba Liszt. Taky je pro mně velmi důležité ukázat světu naši nádhernou českou muziku. Samozřejmě někteří čeští skladatelé jsou velmi dobře známí, jako Dvořák nebo Janáček, ale ne tak ostatní jako Smetana, Slavický nebo Novák, proto rád zařazuji do svých recitálů českou hudbu. Já ji skutečně miluju," vyznává se v jednom z inerview Lukáš Vondráček.

Koncerty s tímto celosvětově uznávaným a obdivovaným klavíristou jsou na programu Janáčkovy filharmonie 26. a 27. února od 19 hodin.

Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...