OSTRAVA: Březen bude v Ostravě patřit jednomu z nejstarších a nejzvukomalebnějších hudebních nástrojů – harfě. Mezinárodní hudební festival Harfové dny je na území České republiky zcela ojedinělou událostí. Letošní, v pořadí již 8. ročník se uskuteční od 2. do 30 března v sálech Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, Ostravského muzea a Slezskoostravské radnice. Na programu je osm koncertů a workshop. Záštitu převzala PhDr. Jaroslava Wenigerová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje. Za skutečností, že tento festival, který začal „nenápadným“ třídenním cyklem harfových koncertů v roce 2000, překonal dětské nemoci a dnes patří k vyhledávaným kulturním akcím, stojí neúnavná propagátorka hry na harfu a umělecká ředitelka festivalu – první harfistka Janáčkovy filharmonie Ostrava a pedagožka Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě – Ada Balová.
Ona sama se vyznává: „Kam až sahá paměť dějin umění, všude je provázena harfou. Dochovaly se rytiny ve skalách, je bohatě zaznamenána v Egyptě i v Bibli, prošla již dvoutisíciletým vývojem novodobých dějin. Tisíce lidí se s ní ve svém životě setkalo jen tak mimochodem, mnohým se stala průvodkyní po celý život. Jsem ráda, že i já patřím mezi ty, kteří měli to štěstí ji poznávat vlastní hrou, poslouchat, pečovat o ni, dělit se o své zkušenosti s druhými. Je mou velkou radostí tento královský, či andělský nástroj, jak je harfa nazývána, přibližovat ostatním.“ Především její zásluhou vzrůstá každoročně programová kvalita i počet účinkujících umělců.
Letos budou uvedeny dokonce dvě světové premiéry. Festival představuje špičkové harfistky i harfisty na sólových recitálech, s komorními soubory i vynikajícími orchestry. Pro mladé talenty je pak jedinečnou příležitostí pro vstup do profesionální umělecké činnosti a získávání zkušeností v oboru díky možnosti hrát po boku světově uznávaných muzikantů a v doprovodu zkušených hudebních těles. Program bude zahájen v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v neděli 2. března koncertem nazvaným Inaugurační. Jak samotný název napovídá, do života bude slavnostně uveden zcela nový nástroj. Usedne k němu jedna z úspěšných studentek Ady Balové – Ivana Dohnalová, která v současné době pokračuje ve studiu u Jany Bouškové na Akademii múzických umění v Praze.
Krásu zvuku nové harfy si budou moci posluchači vychutnat mimo jiné v české premiéře Sarabandy srbské skladatelky Isidory Žebeljan. Kromě Ivany Dohnalové se představí violistka Alena Ondrišíková a flétnistka Martina Gerhardová. A aby toho nebylo málo, tak nebude chybět ani premiéra světová. Nový cyklus pro sólovou harfu s názvem Impromptus pro harfu napsal Vladimír Svatoš. „Pro zahájení i ukončení festivalu jsme zvolili trochu netradiční koncertní den – neděli. K tomuto rozhodnutí mě přivedl jeden rozhovor. Uvědomila jsem si, že v průběhu týdne je v Ostravě někdy až překoncertováno, ale neděle je v tomto směru organizátory koncertů malinko opomíjená. A přitom pro zájemce o hudební dění z přilehlých částí Ostravy je právě nedělní podvečer nejvhodnější,“ říká Ada Balová.
Z konzervatoře se Harfové dny 7. března přenesou do Ostravského muzea, kterému bude patřit koncert s názvem Hudba je řeč s podtitulem Také slovem o hudbě. Své umění hry na harfu představí publiku tři Kateřiny – Bendová, Sabová a Vyskočilová společně se svou pedagožkou Adou Balovou. Ta ostatně koncert doprovodí i průvodním slovem. „Chtěla bych stejně jako v uplynulých letech dát prostor také harfistkám našeho regionu, abych ukázala, kolik práce jsme společně udělaly,“ dodává ředitelka festivalu.
Další koncerty 10. března v sále Janáčkovy konzervatoře a 11. března na Slezskoostravské radnici jsou věnovány evropské hudbě. Posluchači uslyší skladby německých, francouzských a španělských skladatelů v podání polských harfistek Agaty Fandri a Zuzanny Sawické a varhaníka B. Sroky.
Následovat bude absolventský koncert nazvaný Klasika je klasika Kateřiny Sabové 19. března na konzervatoři.
Poslední festivalový týden je skutečným vyvrcholením této jedinečné akce. Nejprve Slezskoostravská radnice 25. března přivítá na své půdě první harfistku operního orchestru v německém Chemnitz - Petru Smolíkovou. Jak samotný název koncertu Večer jako v opeře nazančuje, tento večer bude patřit transkripcím slavných operních melodií.
Hned následující večer pak bude v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia patřit hlavní hvězdě letošních Harfových dnů – královně harfy Janě Bouškové. O tomto koncertě Ada Balová říká: „Těší mě, že funkci prezidentky Harfových dnů od letošního roku přijala jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková. Jí je také věnován Dvojkoncert pro harfu a hoboj (flétnu), vynikajícího jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického. Skladba zazní v Ostravě ve světové premiéře na koncertě nazvaném Exkluzivní. Flétnového partu se ujme častý komorní spoluhráč Jany Bouškové – Jan Ostrý. Oba sólisty doprovodí orchestr Pražské komorní filharmonie s dirigentem Charlesem Olivierem Munroem. Program koncertu doplní Mozartův Dvojkoncert pro flétnu a harfu C dur. Věřím, že to bude pro návštěvníky koncertu skutečná lahůdka.“
Letošní setkávání s harfou uzavře v neděli 30. března koncert nastupující mladé generace harfistek z Královské konzervatoře v Bruselu. Pedagogem této prestižní třídy není nikdo jiný, než právě Jana Boušková. Před tímto koncertem se na půdě ostravské konzervatoře uskuteční workshop – od 11 hodin prof. Tibor Kováč ze Slovenska bude vyprávět o tom, co musejí umět harfisté a od 13 hodin je pak pro zájemce připravena náslechová metodická hodina prof. Jany Bouškové.
Ostravané budou mít v průběhu měsíce března v rámci Harfových dnů vyslechnout osm zajímavých koncertů v podání domácích i zahraničních interpretů a na vlastní uši se přesvědčit o kráse zvuku hudebního nástroje, na jehož počátku byl obyčejný luk, jehož tětiva vydala náhodný tón.
Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v pokladně Domu kultury města Ostravy nebo přímo na místě před koncertem.
TZ/luk