čtvrtek
13. května 2021
svátek slaví Servác
Vizuál festivalu
© Zdroj: www.facebook.com/KOKOZAopsOnline festival Pěstuj město nadchne do kompostování a pěstování

ČR: Jak kompostovat v bytě, ve vnitrobloku nebo na komunitní zahradě? Jak se obklopit zelení nebo pěstovat domácí rajčata, když vlastní zahradu nemáte? A co můžete pro zelené město udělat jako sousedé, společenství i zastupitelé? Odpovědi vám nabídne sedmidenní festival městského pěstování a kompostování pod taktovkou společensky prospěšného podniku Kokoza. Ten rozkvete v online prostředí v týdnu od 26. dubna do 2. května, webináře však budou pro účastníky k dispozici až do konce května 2021.

od 26.04.2021 do 02.05.2021
Autor článku: 
TZ Kokoza

Na účastníky z řad odborníků i široké veřejnosti čeká plejáda přednášek a webinářů, v nichž hosté z oboru přinesou inspiraci z českých i zahraničních měst. Zkušení lektoři pak předají know-how, aby účastníci mohli svoje okolí začít zelenit třeba hned zítra. Těšit se mohou na více než dvacet webinářů a přednášek, panelové diskuze a další aktivity napříč tématy, kde účastníci zažijí jednotlivé části uzavřeného cyklu jídla: pěstování, jídlo a kompostování v městském prostředí. „Mimo praktické rady z oblasti kompostování se zaměříme například i na to, jak zeleň ve městě svědčí všem jeho obyvatelům v každodenním životě a pomáhá s adaptací na změny klimatu,“ podrobněji představuje program festivalu Soňa Houžvová, kompostovací konzultantka z Kokozy. Účastníci se mohou těšit i na zahraničního hosta, mistra kompostáře Jeana-Jacquesa Fasquela, který je průkopníkem kompostování v Paříži.

Festival byl původně plánován již v minulém roce, vzhledem k situaci však bylo potřeba inovovat a změnit koncept. „Kvůli stále se měnícím opatřením, která prorůstají životy nás všech, jsme se rozhodli festival Pěstuj město převést do online podoby. Vede nás k tomu nejen nepříznivý výhled ohledně konání veřejných akcí, ale i ohleduplnost vůči našim méně odolným sousedům a spoluobčanům,“  vysvětluje zvolený formát festivalu ředitelka Radka Pokorná. „Věříme, že i tak si program všichni užijeme bez obav a s radostí, jakou nám pěstování nejen ve městě má přinášet,“ dodává Pokorná. Pozitivní účinky zahradničení na lidskou psychiku prokázala například i japonská studie z roku 2017, která potvrzuje snížení výskytu depresí a psychických nemocí. Těšit se můžete na panelovou diskuzi právě na toto téma.

Misí společensky prospěšného podniku Kokoza je inspirovat a šířit udržitelnost prostřednictvím pěstování a kompostování mezi lidmi ve městě. Důležitou součástí DNA podniku je však i sociální rozměr. Integrační dílna Kokozy zaměstnává lidi se zkušeností s duševním onemocněním, kteří realizují zakázky, komunitní zahrady, starají se o zeleň nebo truhlaří. „Máme velkou radost, když vidíme, jak jim to tu prospívá, cítí se prospěšní a zvedá se jim sebevědomí. Pro nás jsou velkým obohacením v přístupu k životu a způsobu přemýšlení,“ vysvětluje přístup Kokozy ředitelka Radka Pokorná. Výtěžek z festivalu Pěstuj město půjde právě na činnost integrační dílny.

Veškerý festivalový program bude účastníkům k dispozici nejen ve festivalovém týdnu, ale až do konce května 2021. Lístky na festival pak mohou zájemci sklidit již nyní v online obchodu Kokozy za cenu 790 Kč nebo ve výhodném balíčku s knihou „Pěstujeme ve městě“ za 1150 Kč.

 

Kokoza slaví Den Země volným vstupem na festival Pěstuj město

Ve čtvrtek 22. dubna slavíme Den Země. Možná den jako každý jiný, ale možná taky Den s velkým „D“, který umožňuje nám všem přispět k péči o životní prostředí. Společensky prospěšný podnik Kokoza v rámci letošních oslav Dne Země umožní od čtvrtka 22. dubna do soboty 24. dubna 2021 vstup na festival Pěstuj město za dobrovolný příspěvek. Účastníci se mohou těšit na 27 webinářů a 8 panelových diskuzí vedených 35 odbornými lektory a profesionály z oboru.

„Jedním z našich hlavních cílů je dopad v podobě objemu organického odpadu, který každoročně vrátíme do půdy skrze kompost. Jde nám ale také o to, kolik komunitních zahrad postavíme, kolik městské plochy pomůžeme získat pro pěstování nebo jak velkou komunitu společně vytvoříme a propojíme,“ vysvětluje rozhodnutí umožnit lidem volný vstup na festival v rámci oslav Dne Země Lucie Matoušková Lankašová, zakladatelka Kokozy. „Zároveň věříme, že nabitý program festivalu pomůže začít s pěstováním a kompostováním ve městě mnoha lidem, což je pro nás ta největší odměna,” doplňuje ředitelka Radka Pokorná

Případný zisk z festivalu Pěstuj město využije Kokoza pro chod integrační dílny, kde zaměstnává kolegy se zkušeností s duševním onemocněním, kteří pomáhají tvořit zelená města. Staví kompostéry, budují komunitní zahrady, koulí seedbomby nebo montují vyvýšené záhony, aby mohli lidé pěstovat opravdu kdekoliv.

Podrobné informace k programu jsou dostupné na stránkách: www.pestujmesto.cz

Kde sklidit festivalové lístky: www.eshop.kokoza.cz/festival-pestuj-mesto/

O životě v Kokoze: Komunitní kompostování a zahrada

Kokoza je společensky prospěšný podnik, který od roku 2012 inspiruje a šíří mezi lidmi ve městě pěstování bylinek, ovoce a zeleniny a vede je ke zpracovávání bioodpadu, aby měli z celého procesu užitek, radost a dobrý pocit ze vzájemné spolupráce. Vytváří partnerství s veřejnou správou nebo firmami, kterým pomáhá s udržitelností, budováním firemní kultury i komunitních zahrad či zpracováním bioodpadu. Své projekty „nemaluje na zeleno“. Staví je na principech uzavřeného cyklu jídla. V rámci svých aktivit také vytváří pracovní příležitosti pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním.

 

Více informací: www.kokoza.cz

Facebook: https://www.facebook.com/KOKOZAops

Instagram: https://www.instagram.com/kokoza_cz

LinkedIN: https://www.linkedin.com/company/20084698/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní publikace, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Nepřehlédněte
12.05.2021