<p>OLOMOUCKÝ KRAJ: V roce 2013 navštívilo Olomoucký kraj podle údajů Českého statistického úřadu 441 tisíc 417 návštěvníků. Oproti roku 2012 to představuje nárůst o 8,9 %. Počet domácích návštěvníků se zvýšil o 10,02 % a zahraničních o 5,08 %.</p> <p>Oproti předešlému roku se o 20,74 % zvýšilo také množství hostů v lázeňských zařízeních. „Na nárůstu počtu hostů v Olomouckém kraji se podílí všechny subjekty, a to jak z oblasti veřejné a podnikatelské sféry, tak mezi ně patří i sdružení, spolky nebo místní akční skupiny. Pozitivní vliv na cestovní ruch má poslední dobou i možnost čerpání evropských finančních zdrojů,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil.</p> <p>Olomoucký kraj realizuje od roku 2007 ve spolupráci se sdruženími cestovního ruchu Jeseníky a Střední Morava různorodé marketingové projekty. Ty zahrnují nejen zhotovení propagačních materiálů, ale i jejich distribuci do informačních center, recepcí lázní a hotelů nebo na veletrhy cestovního ruchu v České republice i zahraničí. Důležitou úlohu při propagaci kraje hrají i vhodné marketingové kampaně zacílené na domácího či zahraničního potenciálního návštěvníka. Tyto kampaně, ať již formou tzv. „Infobusu“, či „TourAreny“ oslovily velké množství domácích i zahraničních návštěvníků a rovněž byly oceněny za svou komplexnost odborníky v cestovním ruchu. V rámci podpory cestovního ruchu spolufinancuje Olomoucký kraj desátým rokem se statutárním městem Olomouc slevovou kartu „Olomouc region Card“. Velký ohlas zaznamenal i projekt „Seniorské cestování“, který letos vstoupil do šestého ročníku. Z rozpočtu kraje jsou navíc podporována turistická informační centra a dotace pamatují i na významné nadregionální akce.<br />
„V letošním roce se jednak zaměříme na tradiční projekty zmíněné výše, ale budeme také realizovat dva nové, a to s finanční podporou z Evropské unie. Jedná se o projekt Značení kulturních a turistických cílů v Olomouckém kraji III, díky kterému bude označeno v roce 2014 kvalitním dopravním značením celkem 43 turistických a kulturních cílů. Dále také projekt Marketingové aktivity Olomouckého kraje II, součástí kterého bude mimo jiné i velká roadshow jak v rámci České republiky, tak i v zahraničí. Mimo projekty podpořené z unie investujeme v letošním roce z krajského rozpočtu na rozvoj cestovního ruchu částku 11,4 mil. Kč,“ dodal hejtman Rozbořil.<br />
K deseti nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji patřila v roce 2013 Zoologická zahrada na Svatém Kopečku, dále Aquapark Olomouc, Výstaviště Flora Olomouc, Sportovně rekreační areál v Koutech nad Desnou, Vlastivědné muzeum Olomouc, Hrad Bouzov, Muzeum moderního umění Olomouc, Hrad Helfštýn, Arcidiecézní muzeum Olomouc a Hrad Šternberk.<br />
Veškeré informace z oblasti cestovního ruchu zastřešuje „Turistický informační portál Olomouckého kraje“ na adrese www.ok-tourism.cz.</p> <p>Kamila Navrátilová<br />
tisková mluvčí<br />
+420 585 508 880<br />
+420 602 272 747<br />
k.navratilova@kr-olomoucky.cz<br />
www.kr-olomoucky.cz</p>
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.